Мароко ги затвора аеродромите за летови од странство

Фото: ЕПА/ЕФЕ

Властите во Мароко соопштија дека во следните две недели се затвораат сите аеродроми во североафриканската земја за летови од странство, почнувајќи од понеделник навечер.

Мерката е донесена поради страв од ширење на новата, високо мутирана верзија на Ковид-19, наречена омикрон, соопшти владината комисија.

„Одлуката е донесена поради брзото ширење на новата варијанта Омикрон, посебно во Европа и Африка, а со цел да се заштити здравјето на мароканските граѓани”, соопшти комисијата за следење на ситуацијата со коронавирусот.

Видео на денот