Мароканска чорба од црвена леќа: Веганска, без глутен и полна со растителни протеини

За сладокусци и вегани истовремено, оваа мароканска чорба е одличен рецепт за зимските месеци. Таа е топла и вкусна, а е здрава и со ниска калориска вредност. Се подготвува релативно брзо и многу лесно.

Потребни состојки:
• 2 супени лажици маслиново масло
• 250 гр црвена леќа, убаво измиена
• 1/2 црвен кромид, исечен на парчиња
• 2-3 чешниња лук, иситнет
• 1/2 конзерва варен домат или 250 мл доматно пире
• 3 моркови, исечени на парчиња
• 1 кафена лажица ким
• 1 кафена лажица куркума
• 1 кафена лажица буковка (може да биде комбинација на блага и лута, по вкус)
• 1/4 кафена лажица цимет
• 1 коцка супа од зеленчук, растворена во топла вода
• сол и бибер, по вкус

Приготвување:
• Загрејте ги двете лажици маслиново масло и во нив ставете ги да се динстаат кромидот и лукот. Кога ќе омекнат додадете ги зачините и динстајте ја смесата уште малку. На тоа додадете ги морковите и динстајте ги додека и тие не омекнат, околу 10-15 минути. По потреба додавајте од растворената супа.

• Додадете ги доматите, леќата и остатокот од супата, промешајте и оставете ја чорбата да се вари на тивок оган околу 20 минути, или додека не омекне и леќата.

• Иако чорбата може да се јаде веќе кога ќе се зготви и леќата, целосниот рецепт бара да ја изблендирате додека смесата да стане кремаста. Овој чекор зависи од вас.

При сервирањето можете да додадете свеж коријандер, уште буковка и сок од лимон. А овој рецепт можете да го комбинирате со некаква салата, со наан леб или било каква погача и хумус, а можете и да додадете наут или кускус во самата чорба.

Поврзани вести

Еве зошто треба да јадете кајсии: Погледнете што се случува во вашето тело ако се на вашето мени!

Васко Спасоски

Свежа кожа – ново лице: Жолт индиски пилинг од куркума кој длабински ја чисти кожата за само 20 минути

Слободен печат

Прекумерното потење во топлите денови може да ве доведе до непријатна ситуација – Еве како да го спречите!

Слободен печат

Историски настан: Астронаутите на Спејсикс и НАСА пристигнаа на вселенската станица (ВИДЕО)

Слободен печат

РЕЦЕПТ: Кифлички со јогурт

Слободен печат

Свештеник одржа миса на Фејсбук, но не забележа дека стиснал погрешно копче (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Поврзани вести

Ана Николиќ го прифати предизвикот на Цеца: Објави неодолива фотографија од детството!

Слободен печат

Урнебесно! Андрија Милошевиќ ги запали социјалните мрежи со новиот предизвик! (ВИДЕО)

Слободен печат

Не тато, застани немој – Погледнете како овој пензионер и покрај карантинот отиде на кафе – КАКО ГОСПОДИН! (ВИДЕО)

Слободен печат

„Битлси“, Блонди „U2“: Погледнете како би изгледале омотите на славните музички албуми во време на коронавирус! (ФОТО)

Слободен печат

Неверојатно куче посвоило бебе опосум од кое не се одвојува ниту денес (ВИДЕО)

Слободен печат

Убедени се дека така ќе им биде полесно: Истражување открива зошто луѓето изневеруваат

Слободен печат