16 C
Скопје

Марковиќ: Кој и да победи на изборите ќе има јака опозиција која редовно ќе и „дише во врат“ (ВИДЕО)

Треба да се биде внимателен со анкетите. Не зборам за центри кои преентираат полувистинити и полулажни анкети. Во Хрватска имаме пример – коалицијата „Рестарт“ имаше предност убедлива на анкетите, а на изборите катастрофално изгуби. Така што би рекол дека треба да се биде апсолутно внимателен кога се работи за овие истражувања, изјави во „Утрински брифинг“ на „Слободна ТВ“ универзитетскиот професор Ненад Марковиќ, политиколог.

-Луѓето нема да ги премислите со црна кампања. Црната кампања кај опозицијата зема голем дел. Доколку ги прашате граѓаните да набројат пет позитивни елементи од програмата на ВМРО-ДПМНЕ верувам дека нема да можат да ви ги набројат, вели Марковиќ.

-Интересен феномен е што високо на агендата кај повеќето аналитичари е кампањата на ДУИ и убедувањето дека ДУИ не треба да влезе во Владата. И од двете најголеми партии (македонски) го избегнуваат ДУИ како коалициски партнер. 2016 се докажа дека мајскиот договор не може секогаш да функционира. Јас не гледам зошто би имало различен третман ако договорот победник со победник не важи за македонските партии би важел за албанските, изјави Марковиќ.

Прочитајте и...  Бројот на туристи во февруари намален за 41,7 проценти

Поврзани вести

ЕУ воведе санкции за официјални лица во Иран: Техеран одговори со прекинување на соработката

Слободен печат

Американската амбасада во Сараево нема да шпекулира за наводни изјави за територијални поделби

Слободен печат

Дачиќ: Не бев близок со семејството Милошевиќ, но не бев предавник

Слободен печат

77-годишен могилчанец уапсен откако им се заканувал на соселаните со пиштол

Слободен печат

Лукаревска: Најостро демантирам дека Дејан Смилевски имал каква било допирна точка со МојДДВ

Слободен печат

Рашковски вози џип вреден 74 илјади евра кој не фигурира во неговиот анкетен лист

Слободен печат

Остави Коментар