Марко е нашиот херој! Тој го прекина маратонот, но испрати МОЌНА порака!

Малиот херој Марко Пејчиновски беше приморан да го прекине соло-маратонот поради болки во ногата.

„Желбата и волјата се крилја за големи дела.“
Нашиот Марко имаше силна желба и цврста волја да плива делница која е вистински предизвик за професионалните маратонци, а не за еден тринаесетгошник. Сепак, поради силни болки во ногата беше приморан да го прекине соло маратонот во должина од 64 километри кој го посвети на лицата со ретки болести. Марко изминаа 4 часа и 49 минути во водите на Охридското Езеро и мина 11 километри и 840 метри.
Утре сите заедно да ја дадеме нашата поддршка, да придонесеме за подигнување на свеста за ЛИЦАТА СО РЕТКИ БОЛЕСТИ и да бидеме НИЕ тие што ќе ја направат разликата!, соопштија од тимот на Марко.

Прочитајте и...  Во Ѓорче и Гази Баба нула трошоци за градинка за време на корона, во другите општини се плаќа надомест

Марко Пејчиновски синоќа нешто пред полноќ по речиси петчасовно пливање, го прекина маратонот долг 64 километри на релација Охрид-Свети Наум-Струга-Охрид, поради болки во ногата.

Сепак, тој успеа да ја испрати неговата порака: „Care for rare“, односно да се крене свеста за лицата со ретки болести.

Прочитај повеќе

Седум лица починаа, од 727 тестирања регистрирани 89 нови случаи на Ковид-19

Слободен печат

Страшна сообраќајка во Непал: 12 мртви, повеќе од 20 повредени

Слободен печат

Мухамед Зекири: Не сум бил на ниту еден ифтар

ДИК ги почна подготовките за избори

Песков: Русија не е вмешена во немирите во САД

Слободен печат

ДПА сака избори 22 дена по завршување на вонредната состојба

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Нови цени на горивата: Дизелот останува под 50 денари

Слободен печат

Нова велосипедска патека во Скопје (ФОТО)

Слободен печат

Саудиска Арабија ги дигна цените на нафтата за испорака во Азија

Слободен печат

Заев: Во изминатите три години постигнавме две стратешки цели: Станавме 30 членка на НАТО и имаме датум за преговори

Слободен печат

Енормниот број заразени со Ковид-19 не е од олабавувањето на мерките, туку од времето на полицискиот час

Мирослава Бурнс

Претставка од НАкС до Инспекторатот за незаконски избор на сенатори на УКИМ

Слободен печат