Марина Туцаковиќ за еден стих заработила над 100.000 евра: Еве за кој хит станува збор

Instagram
Марина Туцаковиќ / Фото: Принтскрин / Instagram

 Марина Туцаковиќ со своите текстови им помогна на многубројни естрадни уметници од Балканот да се пробијат, а потоа и да станат големи ѕвезди. На тој начин, Туцаковиќ стана „бесмртна“. Речиси и да нема човек кој не знае песна напишана од Марина.

За жал, таа не успеа да се избори тешката болест и по долгата борба Марина ја загуби битката и почина на 67 години.

instagram
Марина Туцаковиќ /Фото: Принтскрин / Youtube

По нејзината смрт се јавија многу пејачи со кои Марина правеше безвременски хитови и со тешко срце се простија од неа. Меѓу нив беше и пејачката Неда Украден, која беше длабоко потресена од смртта на Марина.

„Марина Туцаковиќ не замина засекогаш од животите на обожавателите кои ја сакаа нејзината музика и соработуваа со неа“, изјави во една прилика Неда.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Neda Ukraden (@neda.ukraden)

Неда Украден истакна дека Марина соработувала со луѓе од цела поранешна Југославија и дека нема човек што не ја обожава. Таа додава дека Туцаковиќ обожавала да се дружи со луѓето со кои соработувала. Имала голема почит кон колегите и никогаш не била суетна, објаснува Неда за „Телевизија Прва“.

„Нема зборови кои можат да ја опишат нејзината работа“, изјави пејачката.

Неда Украден на самиот крај емотивно изјави дека Марина Туцаковиќ сигурно ќе им недостига на сите, особено на луѓето кои ја почитувале и ја сакале нејзината работа, но и нејзе како личност.

Марина Туцаковиќ направи хит од песната „Зора је“, пишувајќи само еден стих за песната во изведба на Неда Украден, за кој стих заработила голема сума на пари.

Пејачката еднаш го откри најскапиот стих кој на Марина ѝ донел повеќе од 100.000 евра.

„Песната ми ја напиша покојниот Ѓорѓе Новковиќ и двајцата неколку пати се расправавме за самиот наслов на песната. Прво ја нарековме „Јоване, зора је“, па „Милане, зора је“. конечната верзија е „Зора је“. Последната и последна верзија е „Зора је“. На крајот ѝ се јавив на Марина Туцаковиќ, која напиша само еден стих, и тоа: „Suza je iz oka kanula“. Тој стих ѝ донесе над 100.000 евра“, изјави Неда во една емисија.

Видео на денот