Марија Оршиќ, БОЖИЦАТА НА ЗЛОТО на Третиот рајх, која се допишувала со Никола Тесла (ФОТО)

Според податоците на луѓето кои се занимавале со оваа мистериозна жена, Марија уште од мала имала страст кон окултни работи, па уште од детството наводно комуницирала со духови. Нејзиниот татко бил загребски архитект, а нејзината мајка Австријка. Како млада девојка се приклучила на круговите на германските националисти кои се залагале за обединување на Германија и Австрија.

Ја нарекуваат „Божица на злото“ оние кои и покрај сите докази и факти кои го зборуваат спротивното, се убедени дека Хитлер бил окулист, а сето тоа го базираат на скоро налудничавите тврдења кои наводно доаѓале токму од неа. Се верува дека имала клучна улога во формирање на идеологијата на Третиот рајх и нивниот главен симбол – свастиката.

Related image

Во 1919 година во колибата на Алпите, која подоцна ќе стане резиденција на Хитлер, Хаусхофер, водачот на друштвото „Туле“ чии ставови, размислувања и делување се вградени во самите темели на нацистичкиот режим, пред присутните претставил две млади жени. Едната била многу молчалива и имала едвај 18 години, а од некоја причина нејзиниот идентитет останал тајна. Се претставила како „Зигрун“. Другата жена била Марија Оршиќ.

Прочитајте и...  Не сте ги гледале досега? Не чекајте повеќе! - 10-те најдобри филмови за првата половина од 2020 година (ВИДЕО)

Освен што биле преубави, двете имале долга коса. Марија имала сини очи и коса која според приказните, допирала до земјата. Таа наводно сметала дека толку долгата коса ѝ делува како „антена“ кон другите димензии. Хаусхофер таа ноќ ги претставил како женски психички медиуми меѓу световите. Марија се прославила во окултните кругови со тврдењата дека стапила во контакт со ариевските вонземјани кои живеат на Алфа Кентаур во системот Албадеран.

Некои од нејзините комуникации биле во форма на текст, пишувани со нејзина рака додека била во „транс“ на темпларска и сумеријска алфабета. Со овие тврдења дошле до шокантни заклучоци и инструкции – како да се направи антигравитационо летало. Марија објаснила дека списите се подарок од цивилизација од Албадеран, како и дека машината работи со помош на енергија која се вика врил.

Прочитајте и...  Виц на денот - Натприродни способности

Related image

Една од способностите на оваа машина било и патувањето низ времeто.

Познато е и дека Марија се допишувала со Никола Тесла, а ги спојувало интересирањето и откритијата во врска со НЛО и контактите со вонземјаните.

Третиот рајх очекувал од Марија со помош на жителите на системот Албадеран да го прочисти населението на Земјата и дефинитивно да ја устоличи ариевската раса на Земјата. Поверувале во нејзиното тврдење и одлучиле финансиски да го поддржат проектот за изградба на машината.

Било планирано на Албадеран да се испрати големо транспортно летало ВРИЛ 7, кое може да лета со брзина на светлината. Експериментот е изведен кон крајот на 1944 година и за малку катастрофално ќе завршел, бидејќи после краткиот лет ракетата ВРИЛ 7 била оштетена на неколку места и „изгледала како да летала стотици години“.

Прочитајте и...  Направил сам куќа и базен од кал користејќи наједноставен алат: Погледнете како му успеа! (ВИДЕО)

Како последно „јавување“ на Марија Оршиќ се наведува датумот 11 март 1945 година, по што таа исчезнала. Документот „Vril Gesellschaft“ (писмото од Марија Оршиќ) им бил пратен на сите членови.

Писмото се завршува со: “Niemand bleibt hier” (Никој не останува овде“).

Марија во 1945 година имала 50 години.

Едно од тврдењата е дека Американците ја земале поради тајни операции и дека таму се омажила со богаташ и ја родила ќерката Јоланта Рафа.

Како и да е, може да се заклучи дека Марија Оршиќ имала интересна животна приказна која поставува многу прашања без повратен одговор. Како единствена реалност во врска со неа остануваат само нејзините фотографии.

По емитувањето на последната епизода од серијата „Сенки над Балканот“ сите го поставуваа истото прашање: Која е мистериозната Марија Оршиќ?

 

Прочитај повеќе

Фолк пејачката Ани Малинкова: Планински туризам ми е избор за ова лето

Слободен печат

Четири показатели дека имате вишок отрови во организмот

Слободен печат

Дневен хороскоп за 8 јули: Го гледате животот со оптимизам

Слободен печат

Виц на денот – Натприродни способности

Слободен печат

Карлеуша го „запали“ Инстаграм! Пејачката во провокативно мини бикини (ВИДЕО)

Слободен Печат

Актерката Миа Фероу проговори за состојбата на својата ќерка: Сега сите се добро, но тоа беше тешка борба во која Ковид е брутален!

Слободен Печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Гледањето порно филмови со партнерот е возбудливо, а докторите сега велат дека е и препорачливо!

Слободен печат

Дајан Китон (74) ги откри своите омилени стајлинзи: Таа е вистинска икона на стилот! (ВИДЕО)

Слободен печат

Џони Деп го тужеше британскиот таблоид „The Sun“: Ме клеветеа дека сум насилник и ми ја уништија кариерата!

Слободен Печат

Жените во овие хороскопски знаци се најсурови!

Слободен Печат

Ринго Стар го слави 80-от роденден – Честитки му пристигнаа и од вселената!

Слободен печат

Дејвид Швимер ја откри вистината за продолжението на „Пријатели“: Еве кога ќе се снима новата епизода! (ВИДЕО)

Слободен Печат