6 C
Скопје

Маричиќ: Правда за сите – прочистувањето на правосудството е број 1 на листата на приоритети

Актуелниот министер за правда Бојан Маричиќ на својот фејсбук профил вели дека прочистувањето на правосудството е број 1 на листата на приоритети за идната година.

Маричиќ исто така ја поздрави одлуката на Судскиот совет да ја усвои методологијата за оценување на работата на судиите.

-Сметам дека ова е голем чекор кон конечното враќање на изгубената доверба во правосудството. На 28 декември Советот за реформи во правосудството ќе ја потврди целосната методологија за филтрација на судството и обвинителството. Правда во Северна Македонија ќе има. Правда за сите!- напиша Маричиќ.

Судскиот совет на Македонија ги усвои Методологија за оценување на работата на судија врз основа на исполнетост на квалитативните критериуми за судиско работење и Образец за оценување и бодување на исполнетост на квалитативните критериуми за работата на судијата, како и Методологијата за квалитативно оценување на претседателите на судовите и Образецот за квалитативно оценување на претседатели на судовите.

Прочитајте и...  Велика Британија: Бројот на болни од ковид-19 е паднат за две третини во февруари

Како што е објавено на веб страната на Судскиот совет, на седницата одржана на 18 декември,  усвоени се и Упатството за начинот на пресметување на ефективни работни часови, Програма за работа на Судскиот совет на Република Северна Македонија за 2021 година, како и Интерниот план  за следење и за оценување на работата на судовите, судиите и претседателите на судовите за период од 01.01.2021 додина до 31.12.2021 година.

Судски совет ги усвои методологиите за работата на судиите: Секој ќе биде оценуван, ќе се фревидираат цели досиеја

Поврзани вести

Филипче: Во текот на овој месец ќе почне имунизацијата на населението

Слободен печат

САД: Русија ги блокира напорите Сирија да одговара поради употреба на хемиско оружје

Слободен печат

Ќучук: Комисијата за надворешни работи на ЕП го усвои Извештајот за напредокот на Северна Македонија на патот кон ЕУ

Слободен печат

Османи им се заблагодари на гласачите: Историската победа им припаѓа на граѓаните на Косово

Илинка Иљоска

Бурна ноќ за полицијата и инспекторите: Испразнета салата „Јане Сандански“ – 150 навивачи од трибините испратени дома

Мирослава Бурнс

Стефоска: Охрид треба да биде стратешка цел и грижа на сите

Слободен печат

Остави Коментар