-1 C
Скопје

Маричиќ: Oтворањето на преговорите со ЕУ ќе биде дополнителен мотив за подлабоки реформи во судскиот систем

Министерот за правда Бојан Маричиќ денеска учествуваше на онлајн конференција на министрите за правда, што се одржува под покровителство на грчкото претседателство со Советот на Европа.

Во обраќањето пред своите европски колеги, министерот Маричиќ се осврна на потребата од зголемување на довербата која граѓаните ја имаат во правосудниот систем.

Тој, како што соопшти Министерството за правда, истакна дека зголемената отвореност и транспарентност на судството и обвинителството се клучните принципи на која се темели реформата и неговата мандатна мисија, чија главна цел е зголемување на довербата.

Маричиќ нагласи дека земјава останува посветени на реформскиот процес од Поглавјето 23: Правосудство и фундаментални правда во блиска координација и партнерство со Брисел и Стразбур. Патот на евроинтеграцијата за нас е невообичаено долг, но, потенцира тој, посветеноста да се стане членка на ЕУ, секогаш била присутна и силна.

Прочитајте и...  Атанасоски за „Слободен печат“: Изборите во Бугарија не менуваат ништо

– Северна Македонија се согласи со новата преговарачка методологија и посилно партнерство со ЕУ и се надеваме дека историските прашања нема да бидат пречка за подобра иднина на земјата и регионот, рече министерот Маричиќ.

Како што се наведува во соопштението, покрај сите турбуленции, Северна Македонија очекува отворањето на преговорите за пристапување кон ЕУ, а тесната соработка со институциите на ЕУ да бидат дополнителен, моќен мотив за подлабоки реформи во судскиот систем.

Поврзани вести

ВИДЕО: И покрај строгите епидемиолошки мерки со црковни ѕвона и пред илјадници луѓе, Вучиќ го откри споменикот на Стефан Немања во Белград

Слободен печат

Трајанов: Попишувачите да бидат вакцинирани

Слободен печат

Заев најави изборен српски јазик во училиштата, Ковачев посакува бугарски со иронична честитка

Слободен печат

Недолични фотографии повторно кружат на интернет: „Јавна соба“ стана јавен срам

Како успеа Израел да обезбеди повеќе вакцини отколку што е потребно?

И.И.

Со години боледуваше од Кронова болест, почина пејачот Игор Пармаковски

Слободен печат

Остави Коментар