33.8 C
Скопје

Маричиќ: Не им ги знаевме имињата на членовите на Антикорупциската, а сега комисијата секој ден отвора нов случај и тоа неселективно

„Имаме Антикорупциска комисија која отвора случаи неселективно и е подобра од она што била до пред неколку години. Претходно не ги знаевме ни имињата на членовите кои што работат таму, а не пак што работат“ изјави министерот за правда Бојан Маричиќ во гостувањето во емисијата „Објектив“ на МТВ.

Тој потенцираше дека Владата работи со Државната комисија за спречување на корупација за тие да ги имаат сите услови за работа, без мешање на извршната власт.

„ГРЕКО препознава дека Владата вложила напори – и финансиски и политички и институционални за да се воспостави систем за борба против корупција. Од 23 препораки кои треба да се исполнат 13 се имплементирани, а останатите 10 се во текизјави министерот Маричиќ.

Министерот нагласи дека и покрај пандемијата Владата има одлично портфолио и „трек-рекорд“ во борбата против корупцијата.

„Корупцијата не се искоренува преку ноќ, но треба да се воспостави систем што ќе се бори против неа, а ние работиме токму на тоа. Дел од препораките на ГРЕКО се решаваат со промена на законите кои се во собраниска процедура, а дел се за зајакнување на капацитетите на владините институции поврзани со контрола на дискрециони овластувања, транспарентноста и работата на владините функционири“ изјави Маричиќ и додаде дека државата е на добар пат да ги имплементира сите препораки до септември наредната година.

Поврзани вести

Булеварот „Цветан Димов” ќе се прошири на шест коловозни ленти, определени објекти ќе се урнат

Слободен печат

Колев за БГНЕС: МИА и МРТ користат говор на омраза насочена кон Бугарија

Андреја Ристески

Пукотница во Нови Сад: Ранет е маж, напаѓачот е уапсен

Слободен Печат

„Политико“: На сите им е преку глава од ставот на Бугарија, губи пријатели со голема брзина и го дестабилизира Западен Балкан

Слободен печат

Андов за Слободен печат: Промена на химната е предизборен маркетинг, и тоа не е приоритет

Дестан Јонузи

Пендаровски-Мими Кодели: Македонија и Албанија заслужуваат да ги започнат преговорите со ЕУ бидејќи тоа ќе се одрази позитивно врз целиот регион

Слободен печат

Остави Коментар