Марфи: САД не треба да се мешаат во растечките тензии помеѓу Иран и Саудиска Арабија

САД не треба да се мешаат во растечките тензии помеѓу Иран и Саудиска Арабија, напиша денеска на Твитер американскиот демократски сенатор Крис Марфи.

Неговите коментари доаѓаат откако Хути милитантите од Јемен извршија напади со дронови на саудиските рафинерски инсталации, прекинувајќи речиси половина од производството на нафта во Саудиска Арабија, по што се поремети светското снабдувањето со нафта и цената на црното злато порасна.

Според сенаторот, нападот на исламската шиитска секта наречена Хути, која моментално ја држи власта во Јемен по војната во 2014 и 2015 година, е дел од пошироката конфронтација помеѓу Иран и Саудиска Арабија.

– Саудиска Арабија изврши притисок во северн Јемен со населување на вахабисти за да го прошири сунитскиот ислам во тој дел и да ги поттисне Хутите – истакна Марфи.

Прочитајте и...  Референдум во Швајцарија за слободното движење со ЕУ

Саудиски напади се чести во тој дел и кај јеменските бунтовници поддржани од Иран во текот на послендите две децении се појави голем отпор против Ел Ријад.

Сенаторот е убеден дека дроновите биле обезбедни од Иран, и ја повика американската влада да не се меша во овој внатререлигиски конфликт на арабскиот полустров, кој се одвива уште од времето на создавањео на Саудиска Арабија во 1932 година кога „кралството окупира јеменска теритрија што предизвика пограничен конфликт” кој трае до денес.

Според него, за време на војната во Јемен, кога регуларните владини сили (помогнати од Ел-Ријад) беа победени од Хутите, загинале 100 илјади луѓе, „по што уште 100 илјади деца умреа од глад и болести како колера, поради оштетеното водоснабдување и немање пристап до чиста вода за пиење”.

Прочитајте и...  Акар: Анкара го поддржува Баку

Прочитај повеќе

Швајцарците со мнозинство од 50,1 процент го поддржаа купувањето на нови борбени авиони

Слободен печат

Се бројат мртвите во судирите меѓу Азербејџан и Ерменија: Загинаа 16 Ерменци, повредени се над 100

Слободен печат

Белите мантили на удар – и буквално: Сè почести физички напади врз здравствените работници

Слободен печат

Дали е Брисел новото европско жариште?

Слободен печат

Азербејџан прогласи воена состојба: Ерменија размислува да ја признае независноста на Нагорно-Карабах

Слободен печат

Белоруската полиција со солзавец и шок бомби против „непослушните демонстранти“

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Судирите меѓу Ерменија и Азербејџан: Зошто започнаа и како светот гледа на нив? (ВИДЕО)

Слободен печат

Именувањата на директорите ќе почнат најдоцна до 15 октомври

Слободен печат

Макрон: Лукашенко мора да си оди

Слободен печат

Заев: Фирмите што имаат загуба нема да треба да исплатат К-15 на вработените

Слободен печат

Париз ги повика Ереван и Баку на прекин на непријателствата

Слободен печат

Во Индија околу шест милиони инфицирани од коронавирус

Слободен печат