МАПА НА БОГАТСТВО: Секој Македонец има 25.700 долари, Словенецот 122.000, а Швајцарците се најбогати во Европа - Слободен печат

МАПА НА БОГАТСТВО: Секој Македонец има 25.700 долари, Словенецот 122.000, а Швајцарците се најбогати во Европа

Credit Suisse“ во десетто издание на нивниот „Глобален извештај за богатството“ за 2019 година, ги рангираше европските држави, односно направи список на земји со „износот на богатство“ по возрасно лице.

Нашата земја со 25.723 долари по глава на жител е во вториот дел од табeлaта, а според овој извештај, најбогати се жителите на Швајцарија со 564.653 долари по човек.

Следат Исланд со 380.868 долари, Луксембруг со 358.003 и Данска со 284.022 долари по лице.

Меѓу соседите и земјите од поранешна Југославија најдобро позиционирани се Словенија со 122.508 долари и Хрватска со 62.804 долари. Црногорците имаат 53.484 долари, жителите на БиХ имаат 27.873, a пак Србите 25.046 долари.

На дното на листата се Украина со 8.792 долари, Грузија со 12.609 и Молдавија со 12.804 долари.

Прочитајте и...  Запрена операцијата за спасување по земјотресот во Турција

Прочитај повеќе

Работоспособното население на Западен Балкан е намалено за повеќе од 400.000 во изминатите пет години

Слободен Печат

Распнат коњ се превезува по скопските улици (ФОТО) 

Слободен печат

Џафери: Оправдано очекувавме признание за остварените реформи

Слободен печат

Брегу: Одливот на „мозоци” е најголем предизвик за Западен Балкан

Слободен печат

Нема причина за ризик или паника за корона вирус во државава

Слободен печат

Нетанјаху денеска формално е обвинет за корупција

Слободен печат

Остави Коментар

fourteen − three =

Прочитај повеќе

Камбовски: Политиката треба да ја наведне главата пред правото

Весна Тодоровска

Герберих: Од интерес на Европа е да ги вклучи земјите од Западен Балкан во ЕУ

Слободен печат

Брнс: Политичките партии да ги надминат интересите за Законот за јавното обвинителство

Слободен печат

Обрадовиќ: Вучиќ и Ѓукановиќ „режираат“ инциденти во Црна Гора за да го свртат вниманието на јавноста

Слободен печат

МВР го откри идентитетот на сопственикот и администраторот на групата „Јавна соба“

Слободен печат

Гончарук: Со владината програма Украина за пет години ќе ги исполни критериумите за членство во ЕУ

Слободен печат