Манекенката ја откри тајната на совршената кожа: Мајчиното млеко е вистински еликсир за убавина!

Актерката, манекенка и нова мајка Џоди Тарнер-Смит го нарекува сопственото млеко револуционерно, а сега објасни што точно мисли со тоа.

„Уште кога родив бебе, тајната на мојата убавина е тоа што го ставав моето млеко во сите серуми за лице“, изјави таа за Вог.

„Мојата кожа е многу чувствителна, па користам лесен чистач и потоа ставам серум со алое и млеко што буквално го доев во раце од моите градите“, откри 34-годишнатаТарнер-Смит.

Д-р Стивен Виктор, дерматолог и медицински директор во Виктор центарот за регенеративна медицина во Њујорк, изјави дека не е изненаден што Тарнер-Смит забележала толку добри резултати.

„Мајчиното млеко содржи хормони и антиинфламаторни состојки кои се добри за кожата“, изјавил Виктор за „Денес“: „Двете можат да го направат тенот помек и посветл“.

Прочитајте и...  Што се случува со вашето тело кога ќе внесете премногу витамин Ц?

Поврзани вести

Што треба да јадете по вежбање: Храна за обновување на мускулите

Слободен Печат

Како Старите Грци се справувале со депресијата и со анксиозноста

Слободен печат

Научниците открија колку долго коронавирусот се задржува на кожата

Слободен печат

Дневен хороскоп за 24 октомври 2020: На Јарецот нема да му недостига страст, а Бикот конечно ќе мрдне од мртвата точка

Слободен Печат

ВИЦ НА ДЕНОТ: Мерки

Слободен печат

ФОТО: Ќерката на актерот Алек Болдвин повика на гласање со топлес фотографии

Слободен Печат

Остави Коментар