-4 C
Скопје

Мандатот на Еулекс продолжен за една година

Мандатот на мисијата на ЕУ за владеење на правото во Косово (Еулекс) е продолжен за помалку од една година, јави агенцијата Бета.

Косовскиот претседател Хашим Тачи и високиот претставник на ЕУ за надворешни работи и безбедносна политика Жосеп Борел договориле едногодишно техничко продолжување на мандатот, бидејќи пандемијата на вирусот корона спречи преговори за иднината на мандатот на Еулекс.

Во писмо до Борел, Тачи навел дека Косово се согласува на техничкото продолжување на мандатот на Еулекс, најдоцна до 14 јуни 2021 година, со цел да се обезбеди континуитет на Мисијата за време на траењето на вонредните околности.

Борел одговори дека го прифатил договорот за техничко продолжување на мандатот на Еулекс до 14 јуни 2021 година и ја повторил поддршката на ЕУ за Косово.

Прочитајте и...  Државниот инспекторат за животна средина цел на хакерски напад

Поврзани вести

ХОРОР ВО ХРВАТСКА: Монструми опиле и силувале девојка која завршила во болница

Слободен печат

Да продолжат разговорите со Бугарија, процесот да заврши со старт на преговорите за членство, порачуваат европските дипломати во земјава

МИА Агенција

ДУРИ 10 МИЛИОНИ ДЕЦА ЗАГРОЗЕНИ ОД ГЛАД ВО АВГАНИСТАН: Војна, сиромаштија и пандемија ги оставаат во борба за гол живот!

Слободен печат

Косово: 294 новозаболени од ковид-19 и девет починати во последните 24 часа

Слободен печат

ФОТО| Охридскиот градоначалник со капење во езерето го прослави Водици

Михаило Донев

Вархеј: Се воспоставува механизам за пристап на вакцините до Западен Балкан

Слободен печат

Остави Коментар