Манчевски: Оние кои го спроведуваат законот, мора да ги почитуваат законите

Време е конечно да се направи ветинг во судството, бидејќи има луѓе во судството кои навистина професионално работат, но има и такви за кои навистина треба да минат низ процес на ветинг, порача потпретседателот Дамјан Манчевски на вечерашната трибина На прав пат во Валандово.

-Се обидувавме да го направиме и порано ветингот, но рековме да дадеме шанса законите да функционираат, системот да функционира. Но сите гледаме дека тоа не го бидува и мораме, не само кај судиите, туку целиот сектор да се проветри, да направиме сериозен ветинг. Време е луѓето кои го спроведуваат законот, да ги почитуваат законите и ова е нашето ветување: Веднаш по победата на 12 април, ќе го спроведеме ветингот на дело- порача потпретседателот Манчевски.

Прочитајте и...  Манчевски: Дополнителни 250 електронски услуги и дигитализацијата на клучните регистри

Караванот граѓански трибини „На прав пат” вечерва е со граѓаните на Валандово. Масовното присуство на валандовчани е потврда за исправноста на политиките на СДСМ и покажува дека граѓаните сакаат да продолжат по вистинскиот, по правиот пат.

Прочитај повеќе

Деркоски: Ги повикувам граѓаните масовно да излезат на гласање, да не се плашат за своето здравје

Слободен печат

Трајанов: И СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ се директно инволвирани во злоупотребата на системите за прислушување, кривична одговорност за клиентелизмот

Слободен печат

Експерти на СЗО следните два дена ќе го истражуваат потеклото на коронавирусот во Кина

Слободен печат

Морисон: Австралија ќе го намали бројот на граѓани на кои ќе им биде дозволено да се вратат од странство

Слободен печат

Андоновиќ: Гандиевски протести како отпор на насилните демонстрации (ФОТО+ВИДЕО)

Слободен печат

Вработен во Дрекслмаер нов позитивен случај на коронавирус во Кавадарци

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Се подобруваат условите на Клиниката за нефрологија – реновирањата во завршна фаза

Слободен печат

Николовски: Публиката ќе мора да усвои нова етика на однесување (ВИДЕО)

Слободен печат

Хонгконг ги затвори сите училишта по пораст на новозаразени од коронавирусот

Слободен печат

Државниот совет во Турција денеска ќе одлучи за статусот на Света Софија

Слободен печат

Регистрирани се 422 прекршоци за неносење маска

Слободен печат

Ако на партиите им се исполнат желбите тогаш Собранието, наместо 120, треба да брои 150 пратенци