Манчевски не се откажува: Ќе има префрлање на административците (ВИДЕО) - Слободен печат

Манчевски не се откажува: Ќе има префрлање на административците (ВИДЕО)

Реформата на администрацијата, префрлањето на административци од јавен во приватен сектор, ќе започне и ќе заврши на крајот на оваа година, најави министерот за администрација и информатичко општество, Дамјан Манчевски.

Тој на денешната дебата за измени на Законот за вработени во јавен сектор и Законот за администрација, изјави дека, пред нешто да се одлучи, за промените на законите кои ги таргетираат административците, ќе се консултира со сите засегнати страни.

На дебатата се обрати и директорот на Агенцијата за администрација Спасе Глигоров, кој рече дека потребни се измени на законите за администрација во три сегменти, во постапката за вработување на административните службеници, постапката за унапредување и во делот на заштита на правата на административците.

Прочитајте и...  Избори сепак ќе има!

Прочитај повеќе

Мираковска: Повеќе од седум години имаме систем во кој јавното обвинителство не може да си ја заврши својата работа

Слободен печат

(ВО ЖИВО) Толпата која маршира за правда пристигна пред комплекс судови

Слободен печат

Ангеловска: Ако енергијата за политичко поентирање се трошеше на работа, многу побрзо ќе се развиваме

Слободен печат

Судиите и обвинителите, членовите на Судскиот совет и Советот на јавни обвинители се сега на потег

Слободен печат

(ВИДЕО) Почна Маршот за правдата

Слободен печат

Законот за Јавно обвинителство ја води Македонија поблиску до целта

Слободен печат

Остави Коментар

12 − пет =

Прочитај повеќе

Апатурај: Назадувањето со Договорот од Преспа ќе има последици за земјата во НАТО

Слободен печат

Србија ќе донира два милиони евра за штетите од земјотресот во Албанија

Слободен печат

Ахмети: ДУИ ќе се ангажира за владеење на правото, ќе се залага за ветинг на институциите

Слободен печат

Распуштеното Собрание и датата за предвремени избори во фокус на американските медиуми

Слободен печат

Првата дама Елизабета: Вашата приказна може да инспирира некој друг, затоа споделете ја

Слободен печат

Светската трговија слаба на стартот на 2020 година, можно поголемо влошување

Слободен печат