Манчевски: Главен проблем кај медиумите е ширење на лажни вести

Се работи за серија на лажни вести, дека лица вработени во јавни државни институции биле под притисок и налог на директори  на институции да дојдат на Маршот „Чекориме за правда” кој беше организиран од страна на СДСМ. –истакна потпретседателот на СДСМ, Дамјан Манчевски и министер во МИОА во емисијата „Само Вистина” на Канал 5 телевизија.

Информациите беа проверени и се потврдија за лажни, вели Манчевски.

-Наводот дека Катастарот е во мрак е тотално неточна , напротив работеле дежурните шалтери, а за вработените во училиштето во Куманово, тоа е училиште кое работи само прва смена- рече Манчевски.

Тој посочи дека она што  треба да се обезбеди и  осигура е заштита на вработените од политички притисоци и  нема да се дозволи дамка да падне на овие избори.

Прочитајте и...  АВМУ: Политичарите треба да ја почитуваат новинарската професија, а не да ги навредуваат новинарите

Манчевски, исто така, ја посочи новата алатка за  вработените во јавниот сектор со која ќе можат да пријавуваат прекршување на законите односно биле под некаков политички притисок.

-Не смееме да дозволиме повторување на минатото, треба да бидеме конкретни со конкретни случаи и институции, а не слепо да веруваме и се потпираме на лажни и непроверени информации пласирани на некои портали.-истакна Манчевски.

За разлика од порано денес судовите носат пресуди, вели Манчевски, доколку е прекршен законот и повредено правото на вработените има правна завршница, во врска со наводите на прекршување на правата од законот за работни односи во некои одредени случаи.

-Сега институциите на системот функционираат. Главен проблем кај медиумите е ширење на лажни вести, зашто МИОА е министерство кое треба да штити од лажни вести.-истакна Манчевски.

Прочитајте и...  Русија од 30 март ги затвора своите граници поради кризата со коронавирусот

Прочитај повеќе

Лекар од Битола преку личното искуство ги посоветува граѓаните: При најмал сомнеж за коронавирус, бидете упорни и тестирајте се

Слободен печат

Косовскиот заменик-министер за здравство испратен во 14-дневна изолација

МИА Агенција

Се зголемува бројот на жртви и потврдени случаи на коронавирус во Грција

МИА Агенција

Поранешен претседател на ЕК предупредува: Недостигот на солидарност е „смртна опасност“ за ЕУ

МИА Агенција

Полициски час во Скопје (ГАЛЕРИЈА)

Слободен печат

Борисов: Првата и единствена грижа е животот и здравјето на луѓето

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Жбогар: Нема веќе враќање назад, сега сте во возот за преговарање и тој ја напушти станицата

МИА Агенција

Отворени дополнителни линии за психолошка поддршка за родители и деца

Слободен печат

Земјотрес со јачина од 5,8 степени ја погоди Индонезија

Слободен печат

Општина Карпош организира хуманитарна акција за 30 најранливи домаќинства

Слободен печат

Болните од коронавирус во Њујорк ќе се лекуваат и на американски воен брод (ВИДЕО)

Слободен печат

Во Хрватска 657 лица се позитивни на коронавирусот, вкупно пет починати

Слободен печат