5 C
Скопје

Манчестер јунајтед на мета на хакерите, бараат милиони за да не објават вредни документи

Англискиот тим се наоѓа под голем напад на хакери кои го пробиле комјутерскиот систем, пренесуват англиските медиуми и поради тоа може да западне во дополнителни проблеми според американските и британските закони. 

Клубот веднаш побарал помош од експерти да се одбрани од нападот, но веќе било предоцна бидејќи наводно хакерите украле огромен број податоци од членовите на Јунајтед.

Медиумите објавија дека хакерите бараат милионска отштета, а клубот може да западне во големи проблеми со американските и британските власти доколку се согласи да ја плати сумата.

Иако е англиски тим, акциите на Манчестер јунајтед се тргуваат на њујоршката берза, а тоа значи дека подлежат на американските закони. Во нив пишува дека на секое правно лице кое се наоѓа на берзата му се заканува казна до 20 милиони долари доколку го плати откупот на сајбер криминалците, а посебно доколку се утврди дека тие се од Русија, Иран или Северна Кореја. Тоа според американските закони се смета како помош на криминалците да продолжат со својата работа.

Прочитајте и...  Карабатиќ бара промена на ракометни правила

Од друга страна, според британските закони, Манчестер јунајтед може да биде казнет со дополнителни 18 милиони фунти доклку се докаже дека се украдени податоци од британски државјани.

Поврзани вести

Вардар првиот меч во 2021 ќе го има во СЕХА лигата

Слободен печат

Ѓоковиќ им одговори на критичарите: Јас сум бил себичен? Тоа е далеку од вистината

Слободен печат

Одбојкарите бараат идентична премија како и фудбалерите

Слободен печат

Врањеш: Нема лесни противници на СП

Слободен печат

Ракометарите на мегдан со Словенија

Слободен печат

Олимпијакос заинтересиран за Стефан Ристовски

Слободен печат

Остави Коментар