Мамурните и нанесуваат штета на британската економија од над 1,4 милијарди фунти

Се покажа дека не само „Брегзит“ може да и предизвика главоболка на британската економија.

Бруто домашниот производ на Обединетото Кралство претрпело штета од над 1,4 милијарди фунти (1,8 милијарди долари) поради тоа што луѓето доаѓаат на работа пијани или мамурни, пишува „Bloomberg“.

Институтот за алкохолни истражувања со седиште во Лондон спроведе студија од 3.400 вработените кои ја оценувале својата работоспособност по конзумирањето на алкохол.

Нивната ефективност се намалила во просек за 39% ако одлучиле да дојдат на работа, иако ноќта пред тоа имаат претерано со пијалоци. Анализата ги зема предвид просечните трошоци за работна сила за пресметување на вкупните штети на економијата.

Истражувачите велат дека владата ги потцени економските последици од користењето на алкохолни пијалоци, иако официјалната статистика не можат да ги „фати“ случаите во кои луѓето искусуваат да дојдат на работа, и покрај мамурлакот.

Прочитајте и...  Д-р Стојанов: Се повеќе млади луѓе ни заболуваат - Со кластери е полесно, но сега веќе е излезено надвор и може секој да заболи

Целокупната оценка на негативните ефекти на горделивите вработени би можела да достигне скоро 9 милијарди фунти (над 11 милијарди долари).

– Дури и кај луѓе кои не пијат толку многу, постои губење на работниот капацитет и може да ги предизвика институциите повторно да ги оценат ефектите од употребата на алкохол врз општеството. Тековните проценки се веќе застарени – рече аналитичарот Авик Бхатачарја, кој е еден од авторите од студијата.

Излезе дека повеќе платените вработени се со поголема веројатност да дојдат да работат пијан или мамурни, според податоците на британскиот Институт за алкохолни истражувања. 55% од луѓето со приходи над 66.000 фунти (84.500 долари) годишно признаваат дека се случило на работното место да дојдат мамурни. За споредба, вработените со приходи под 10.000 фунти (12 800 долари годишно), ова учество е под 30%.

Прочитајте и...  МФ изработи прирачник „Купувам домашно" со објаснување што се спаѓа во домашни производи

Прочитај повеќе

Шекеринска од Дебар: Минималната плата ќе биде 20.000 денари

Слободен печат

Силјановска – Давкова: Нема самопочит, без почит кон предците, кон историјата, нема дрво без корен

Слободен печат

Мицкоски: Се пријавувам да бидам првиот кандидат за ветинг на македонската политичка сцена

Слободен печат

Спасовски: Народот ги виде Скопје 2014 во стиропор и ВМРО-ДПМНЕ во криминал и веќе избра сигурна иднина и пари кај граѓаните

Слободен печат

Вучиќ ја пофали Македонија дека чесно тестирала и се пофали дека Србија направила најмногу тестови во регионот

Слободен печат

Ахмети од Кичево: Македонија се гордее со Мајка Тереза, ќе се гордее и со премиерот Албанец

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Силен и пороен дожд поплави улици во Битола (ВИДЕО)

Слободен печат

Денес е најлошиот ден од почетокот на пандемијата во светот, новозаразени има преку 200 илјади

Слободен печат

Заев: Ги отворивме вратите кон ЕУ и НАТО, со обезбеден идентитет и со признат јазик

Слободен печат

Филипче: Ќе почнеме со изградба на Клинички центар, првиот блок ќе биде готов за четири години

Слободен печат

Силјановска покажа како се „денса“: Треска на саботната вечер (ВИДЕО)

Слободен печат

Најмалку 43 убиени во судири во Јужен Судан, украдени и десетици говеда

Слободен печат