Малолетник избоден по кавга со група Албанци во близина на мостот на Ибар во Косовска Митровица

Малолетниот Д.Б. (17) од српска националност нападнат е со нож во близина на мостот на Ибар во Косовска Митровица. Според информациите тој е повреден со остар предмет во десната страна на стомакот.

До нападот дошло по вербален конфликт со група Албанци кои го преминале мостот од јужната страна на градот.

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај најостро го осуди нападот врз Србинот и ги повика правосудните органи брзо да го решат случајот и да ги казнат извршителите онака како што заслужуваат, напиша на својот Фејсбук профил, Харадинај.

На нападот врз малолетникот реагираше и претседателот на Србија, Александар Вучиќ кој рече дека инцидентот во Косовска Митровица е лоша вест и лоша работа и дека токму затоа говорел колку е опасно отварањето на тој мост на Ибар, додавајќи дека желбата на Албанците секогаш била северот на Митровица.

Прочитајте и...  Бразилските медиуми ќе поднесат тужба против Болсонаро

Прочитај повеќе

Новите случаи се исклучиво таму каде што мерките не се почитуваат, дециден е Филипче

Слободен печат

Канје Вест планира на изборите да оди како независен кандидидат

МИА Агенција

Двајца загинати во одрон на камења во Австрија

Слободен печат

Филипче: Кај нас нема ниту најава дека е потребна дополнителна мерка

Слободен печат

Во Дебар двајца новозаразени, еден починат од Ковид-19

Слободен печат

Еден од најлошите денови за Србија: 357 новозаразени, 11 починати лица

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Филипче: Препораката за ПЦР тестови за државјаните на Србија, Косово, БиХ и Црна Гора е врз основа на епидемиолошката слика

Слободен печат

Трипуновски: Се обврзуваме во првите 100 дена да направиме корекција на Законот за тутун

Слободен печат

До вчера 137 лица со Ковид-19 и во изолација се пријавиле за гласање

Слободен печат

Заев: Етничките заедници соодветно ќе бидат застапени, но нема да се толерираат уцени и закани

Слободен печат

Во Италија околу 15 отсто од хотелите и натаму затворени

Слободен печат

Заев: Во следниот мандат обезбедуваме повеќе пари кај граѓаните за подобар економски стандард (ВИДЕО)

Маријана Митровска