Малолетни демонстранти поради вандализам завршија зад решетки во Хонгконг - Слободен печат

Малолетни демонстранти поради вандализам завршија зад решетки во Хонгконг

Полицијата на Хонг Конг соопшти дека уапсила три лица кои се доведуваат во врска со вандализмот во квратот на градот Каулун.

Полицијата соопшти дека се уапсени едно 15-годишно девојче, 16-годишно момче и еден 29-годишник заради уништување на градските автобуси.

Четвртото осомничено лице е во бегство, соопшти полицијата пренесена од британските медиуми.

Според полициските извештаи, четворицата влегувале во автобусите, ги притискале копчињата за итни случаи, а потоа почнувале со кршење на прозорците со чекани.

Пријавено е и дека пет лица фрлиле Молотови коктели во еден јапонски ресторан, но дека во инцидентот нема повредени.

Исто така е пријавено и дека некои лица предизвикале пожар на улица во дел од градот што честопати е место на жестоки судири на демонстрантите и полицијата во текот на последните шест месеци, колку што траат протестите во градот.

Прочитајте и...  Ирскиот премиер смета дека ЕУ има предност во преговорите со Велика Британија за Брегзит

Прочитај повеќе

Вучиќ свикал итен состанок со министрите

Слободен Печат

Републиканците под притисок: Советник има докази против Трамп?

Слободен Печат

Ахмети: Бараме владеење на правото преку ветингот

Слободен печат

„ЖЕТОН ЗА КУЛТУРА“: Бесплатен билет за музеј или претстава доколку не користите автомобил во Виена

Слободен печат

Туристи од Тајван во Шибеник носеле натпис „Не сме од Кина“ (ФОТО)

Слободен Печат

Наскоро на Фејсбук страната на 1ТВ ќе бидат откриени лицата кои стојат зад тивката ликвидација на Боки 13

Слободен печат

Остави Коментар

3 × two =

Прочитај повеќе

Објавено името на амбасадорот на Велика Британија во ЕУ по Брегзит

Слободен Печат

Странски дипломати ја осудија прекумерната сила на ирачките безбедносни сили врз демонстрантите

Слободен печат

Нова виза по Брегзит: Брз влез во Велика Британија за научници, математичари и истражувачи

Слободен Печат

Макрон: Антисемтизмот неподносливо се враќа

Слободен Печат

Манчевски: Нема системски притисок врз вработените во администрацијата

Слободен печат

Пожар „проголта“ 37 бродови во Алабама, осум лица загинаа (ВИДЕО)

Слободен печат