Малојни му се извини на Бајден по изјаваta дека тој нема да се кандидира за втор мандат

Џо Бајден / 4 јули 2022 / Фото: EPA-EFE/WILL OLIVER

Во дебата за прелиминарни конгресни избори на демократите од Њујорк, на прашањето дали претседетелот Џо Бајден треба да се кандидидира за повторен избор, конгресменката Королин Малојни изјави дека таа не верува дека тој ќе оди на реизбор.

Малојни, членка на Претставничкиот дом од 12-от конгресен дистрикт на Њујорк, дебатираше со претставникот Џери Надлер.

Во интервју за Си-ен-ен денеска таа се извини за кажаното, по наплив од критики на нејзина адреса.

„Треба, пред сѐ, да му се заблагодариме на претседателот Бајден со тоа што го победи Доналд Трамп… јас би го поддржалa ако се кандидирa за претседател. Тоа беше мое лично мислење… Господине претседател, се извинувам и треба да се кандидирате, Благодарам претседателе, изјави Мелојни во интервјуто, откако наброја повеќе достигnuvawa на Администрацијата на Бајден во изминатите три години.

Во меѓувреме, во неколку држави како Aризона, Канзас, Мичиген и Мисури на 2 август се одржаа прелиминарни избори од спртивниот, репблиакнски табор, а во наредните три недели такви избори се оддржуваат во уште десеттина други држави.

Видео на денот