Малку поинаков оброк: Печен карфиол со павлака и кашкавал

Доколку го барате совршениот здрав и вкусен оброк, овој рецепт е токму за вас. Нашиот нов предлог е печен карфиол со кашкавал и зачини.

Потребно е:

– 1 килограм карфиол

– 2 јајца

– 300 грама павлака

– 300 грама кашкавал

– 2 моркови

– 1 цвекло

– зачини

– мајчина душица

– магдонос

Подготовка:

Карфиолот и морковот ставете ги во топла вода да се обарат 5 минути. Во павлаката додадете две јајца, исечкајте мајчина душица и ставете зачини, па измешајте. Исецкајте половина од кашкавалот во форма на линии па ставете го во карфиолот само внимавајте да не се раздели карфиолот.

Карфиолот премачкајте го со павлаката и изрендајте кашкавал. Истот направете го и со морковот. Печете на 200 степени околу 30 минути додека да зарумени.

Пријатно јадење!

Прочитај повеќе

РЕЦЕПТ: Кифлички со јогурт

Слободен печат

Свештеник одржа миса на Фејсбук, но не забележа дека стиснал погрешно копче (ВИДЕО)

Слободен печат

Ана Николиќ го прифати предизвикот на Цеца: Објави неодолива фотографија од детството!

Слободен печат

Урнебесно! Андрија Милошевиќ ги запали социјалните мрежи со новиот предизвик! (ВИДЕО)

Слободен печат

Не тато, застани немој – Погледнете како овој пензионер и покрај карантинот отиде на кафе – КАКО ГОСПОДИН! (ВИДЕО)

Слободен печат

„Битлси“, Блонди „U2“: Погледнете како би изгледале омотите на славните музички албуми во време на коронавирус! (ФОТО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Неверојатно куче посвоило бебе опосум од кое не се одвојува ниту денес (ВИДЕО)

Слободен печат

Убедени се дека така ќе им биде полесно: Истражување открива зошто луѓето изневеруваат

Слободен печат

Анџелина има сериозна здравствена криза? Светските медиуми пишуваат за актерката, причината е тажна, а асистентките се во паника!

Слободен печат

Коронавирусот го откажа и доделувањето на Тони наградите

Слободен печат

Ава Карабатиќ продава разголени фотографии за 50 евра: „Се сликав како се валкам на креветот“

Слободен печат

Водителката на временска прогноза со интересна маска за заштита, но сите гледаат во бујното деколте! (ФОТО)

Слободен печат