Малку француски шик во секојдневието: Беретка – моден тренд кој повторно владее

береткс
Фото: Profimedia

Беретката повторно владее со модните трендови! Оваа реченица можете да ја најдете на страниците на кое било модно списание или блог во последно време. Меѓутоа, дали беретката навистина некогаш заминала некаде?

Сите ја знаете и сите сте ја виделе, или како симбол на францускиот шик, заштитен знак на сликарите и уметниците или како клучен дел од униформата на револуционерите и другите воени групи. Сепак, колку всушност знаете за нејзиното потекло и историја? Колку знаете за нејзината приказна? Чесен збор,интересна е.

Од каде доаѓа беретката?

Иако нејзиното потекло е првенствено поврзано со Франција, верувале или не, беретката постоела уште од античко време.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by SALOMÉ 🤍 (@want2becity)

Први политички конотации

Приближно во времето кога е создадено името за оваа овална рамна капа, се појавија првите политички конотации во кои таа се користеше.

Беретката стана политички симбол во Шпанија во средината на 19 век, за време на Втората карлистичка војна. Водачот на карлистите Томас Сумалакареги носеше огромна црвена беретка која остана негов заштитен знак до крајот на војната.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Daan Kolthoff (@bonetaire)

За разлика од Шпанија, во Франција симболот на милитантните групи беше светло сина беретка што ја носеше елитниот дел од француската армија, борци во планините кон крајот на 1880-тите. Оттука ќе започне ширењето на беретката во воените кругови – во приказната се вели дека британскиот генерал Хју Елес, откако забележал француски војници кои ги носат овие капи, наредил да се воведат како стандарден дел од униформата на тенковските единици.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by CS Pinn Historic (@cspinnhistoric)

За време на Втората светска војна, беретката стана редовна опрема. Освен што беше ефтина, беше корисна и на многу начини – ја заштитуваше главата од временските неприлики, спречуваше влакната да влезат во очите на војниците и што е најважно, се спротивставуваше на ветерот и движењето и не паѓаше од главата.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Nur (@comrade_gans)

Конечно, беретката стана заштитен знак на револуционерите, благодарение на имињата како Че Гевара и Фидел Кастро.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Deniz Önder (@maredesignstudio)

Интересно е, сепак, што стана еден вид симбол на револуцијата дури во 70-тите години на минатиот век, иако главниот симбол на револуцијата, т.е. Че Гевара не дочека да сведочи за тоа. Меѓу најпознатите групи кои ја прославуваа беретката во тој период и годините што следат секако е забавата на Црните Пантери.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by The Sgt-Major (@army_sgt_major)

Симбол на стил и уметност

Освен што беше заштитен знак на војската и револуционерите, беретката беше подеднакво високо ценета и во уметничките кругови. Ако некогаш сте имале автопортрет на Рембрант пред вас, не би можеле да ја пропуштите оваа впечатлива капа на неговите дела.. Покрај него, уметници како Густав Курбе и Пабло Пикасо беа големи обожаватели на беретката.

Наскоро малата црна беретка стана симбол на француските уметници, особено на сликарите.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Indeed (@picpiclili)

Причината за тоа било што во 20-тите години на минатиот век во Париз се собираат сите значајни уметници, па беретката подоцна ќе биде врзана за таа географска област, бидејќи од таму може да се каже дека потекнува  и нејзината светска популарност. Интелектуалците на „Изгубената генерација“ ја сакаа затоа што ги бришеше класните разлики, па писатели, актери и режисери, како и поети и музичари, тргнаа по патот на сликарите.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Florence Calvet (@florence_calvet)

Беретката стана карактеристика на битниците, толку популарна насока во поезијата, но и на тогашните хипстери. Овој стилски детаљ со нив го сподели дури и Ернест Хемингвеј, па иако можеби од прва тоа не ви паѓа на ум. Но, погледнете некои од старите фотографии на овој писател – тој често носеше беретка, саркастично накривена.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by TONAK Klobouky (@tonak.klobouky)

Во светот на музиката, еден од првите што носеше беретка беше, не помалку од Ричард Вагнер, за подоцна да стане препознатлива за џез музичарите на 20 век. Ја носеа речиси сите, од Дизи Гилеспи, Вардел Греј, Телонијус Манко до француската дива Едит Пјаф. Дека беретката е толку универзална, сведочи и фактот што со мали измени ја прифатиле Растафаријанците, за кои огромната беретка  е еден од симболите на нивната поврзаност со Бога.

Меѓутоа, кога станува збор за стилот, беретката доживеа посебна филмска слава во новиот бран на францускиот филм во 1960-тите. Набрзо стана мода од екранот, а сите филмски диви, од Лорен Бекол до Брижит Бардо и Кетрин Денев, ја носеа на сите големи настани, пред се‘ на секогаш значајниот филмски фестивал во Кан.

 

 

View this post on Instagram

 

A post shared by John Boyd Hats (@johnboydhats)

Впечатлив моден детал

Сето тоа придонесе беретката да доживее голема слава во светот на модата. Малата црна беретка сега е класика меѓу модните детали и неизбежен дел од францускиот шик. За тоа придонесоа дивите на францускиот филм, кои ги поставија стандардите на софистицираност на што модните дизајнери се навраќаат и денес.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Sheyda Sayahi (@stylebysheyda)

Поради нејзините политички импликации, беретката честопати беше начин да се игра на картата на контроверзност, па често беше изборот на модните фотографи за насловните страници и впечатливите едиторијали. Како да се заборави една од главните фотографии од 90-тите години на минатиот век – американскиот претседател Бил Клинтон и младата Моника Левински, чиј заштитен знак од тој момент стана син фустан и црна беретка.

Во годините што следуваа, беретката се појавуваше на модните ревии циклично, во различни комбинации, речиси исто толку често на модните ревии на Висока мода  и на „prêt-à-porter“. Без исклучок, беретката се користи за изразување на некој дизајнерски став, обично поврзан со општествено-политички прашања.

Денес може да се носи во сите бои и дезени, големини, па дури и облици, но особено црната беретка секогаш ќе остане повеќекратен симбол кој постои за да пренесе уште некои пораки покрај стилските.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Tintseh (@tintseh)

Видео на денот