Малиќи: Мета пред анкетната комисија е „шоу” на владејачките социјалисти

Додека претседателот Илир Мета е на распит пред парламентарната анкетна комисија, која испитува дали има непочитување на Уставот од негова страна, првата реакција доаѓа од независниот пратеник во албанскиот парламент, Лефтер Малиќи. Повикувањето на претседателот од анкетната комисија според Малиќи е „шоу” на владејачките социјалисти.

Соред него, тоа се прави со цел медиумска дискредитација на претседателот. Тој оцени дека доколку Мета не ја повлечел уредбата за локалните избори кои претходно ги закажа за 30 јуни,тогаш во „Албанија ќе имало судири и крвопролевање”.

– Она што ќе го слушнете денеска од Улси Мања (претседател на комисијата) крадецот на гласови во Пешкопеја е „шоу”. Апелирам до меѓународните претставници и чесните социјалисти да ја стопираат оваа авантура, изјави Малиќи.

Прочитајте и...  Иванов патува за Австралија на средби со дијаспората

Тој додаде дека „она што денеска се случува е дискриминција на мисијата на Парламентот на Албанија”.

Инаку, во 10:00 часот претседателот Мета со тројца свои советници влезе во законодавниот дом. Претходно од неговиот кабинет до комисијата, по нејзино барање, беше доставен одговор со образложение на 20 страници.

Ова е првпат во историјста на земјата шеф на државата да се сооочи со анкетна комисија, под обвинение за непочитување на Уставот.

Според тиранската телевизија Топ чанел, соочувањето на Мета со анкетната комисија е „очекуван спектакл”.

Во текот на денов во Тирана ќе допатува делегација на Венецијанската комисија.

Прочитај повеќе

Мицкоски најави проекти во енергетиката и екологијата

Слободен печат

Ѓукановиќ: Обид за отцепување на Република Српска води кон војна

Слободен печат

Изборниот штаб на ДПА ќе го раководи генералниот секретар Сали Ајдини

МИА

СНС и СПС одат одвоено на изборите во Србија

Слободен печат

Избори во Иран: Водат сојузниците на Револуционерната гарда

Слободен печат

Директорот на АВРМ-Струмица тврди дека Бонева законски цела година земала пари за невработено лице

Мирослава Бурнс

Остави Коментар

9 + 4 =

Прочитај повеќе

Иванов патува за Австралија на средби со дијаспората

Слободен печат

Затворени училишта и продавници во Италија поради коронавирусот

Слободен печат

Филипче: Воведовме шест нови лекови за пациентите со ретки болести

Слободен печат

Борисов: Прифаќањето на еврото е во корист на бизнисот и на Бугарите

Слободен печат

Златото за прв пат над 1.500 евра: Инвеститорите бараат прибежиште во скапоцените метали

Слободен печат

Традиционален планинарски марш во чест на Борис Трајковски

МИА