Малдини: Французите направија грешка, мора да продолжи Серија А!

Според италијанските медиуми денеска се очекува од тамошната Влада да им дозволи на сите калчолигаши за групни откако се согласија околу медицинскиот протокол.

Еден од најдобрите играчи во историјата на Милан, Паоло Малдини (51), а сега технички директор на клубот, смета дека не би било паметно предвремено да заврши оваа фудбалска сезона во Италија.

Мора да бидеме внимателни, но ќе биде катастрофа доколку првенството не продолжи. Французите направија грешка што прогласија крај на натпреварувачката сезона – рече Малдини.

Поради пандемијата на коронавирус, Серија А е во прекин од 9 март. Во понеделникот тие започнаа со постепено олеснување на мерките, а веќе дел од италијанските клубови започнаа со индивидуални тренинзи.

Според италијанските медиуми денеска се очекува од тамошната Влада да им дозволи на сите калчолигаши за групни откако се согласија околу медицинскиот протокол. Остануваат уште 12 кола до крајот на шампионатот, а сите натпревари би требало да се играат пред празни трибини.

Прочитајте и...  Поминаа точно 16 години од најголемото европско фудбалско чудо! (ВИДЕО)

Оптимистичките предвидувања сугерираат дека сезоната во Серија А би можела да продолжи во јуни и да заврши на почетокот на август. Токму легендата на Милан, Малдини беше позитивен на Ковид-19, но на крајот успеа да го победи вирусот.

Целата кариера како играч ја помина во дресот на „росонерите“ (1984-2009). Тој се врати во клубот во 2018 година, а минатата година ја презеде функцијата технички директор.

Торино, Фиорентина и Сампдорија потврдија дека имаат позитивни случаи на коронавирус кај играчите и стручниот штаб.

Прочитај повеќе

Милан со шампионска „услуга“ за Јувентус! (ВИДЕО)

Слободен печат

Баерн го освои и Купот на Германија (ВИДЕО)

Слободен печат

Арсенал ја забележа и третата победа во низа! (ВИДЕО)

Слободен печат

Кокошков и официјално тренер на Фенербахче

Слободен печат

После 43 обиди, Роналдо конечно реализираше од слободен удар! (ВИДЕО)

Слободен печат

Манчестер јунајтед стана „гол-машина“ во Премиер лигата! (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Буфон е новиот рекордер во италијанската Серија А

Слободен печат

Ф1: Ботас на пол позиција во Австрија

Слободен печат

Ангеловски: Очекувам многу од Елмас, може да биде лидер

Слободен печат

Поминаа точно 16 години од најголемото европско фудбалско чудо! (ВИДЕО)

Слободен печат

„Ла Лига“: Барди со Меси и Бензема во тимот на месецот! (ФОТО)

Слободен печат

Румениге: Алкантара нема да го пуштиме бесплатно!

Слободен печат