Малата побарувачка и новите американски мерки ја смалија вредноста на доларот

Доларот денеска е на пат да забележи неделен пад бидејќи спласна побарувачката по најавата за огромниот пакет за поддршка на американските Федерални резерви за малите претпријатија, како и поради сигналите за успорување на ширењето на вирусот Ковид – 19.

Фунтата пак забележа раст во однос на доларот и еврото, бидејќи пазарот здивна по веста дека британскиот премиер Ворис Џонсон излезе од одделението за интензивна нега каде беше хоспитализиран поради влошување на симптомите од корона вирусот, пренесува „Ројтерс“.

Британската валута во однос на доларот денеска бележи стабилизација на 1,2465 долари, додека на неделно ниво бележи добивка од 1,6 проценти во однос на својот американски ривал, а исто така е на пат да регистрира и неделен раст во однос на еврото.

Валутите на земјите производители на нафта исто така зајакнаа во однос на доларот, но на пазарите се уште има сомнежи дали договорот меѓу ОПЕК и неговите сојузници за рекордното намалување на производството на нафта ќе биде доволен да го неутрализира падот на побарувачката на гориво.

Прочитајте и...  Ограничен број луѓе на плажите, повисоки цени во рестораните - За колку ќе поскапи летувањето во Италија годинава?

Тргувањето на берзите е значително ослабнато особено во текот на изминатата ноќ по азиско време, бидејќи финансиските пазари во Австралија, Хонг Конг, Сингапур, Британија и САД се затворија поради празнувањето на „Голем петок“.

Во однос на јапонскиот јен, доларот се тргува на ниво од 108,41 јена. На неделно ниво не е забележана некоја поголема промена кај јапонската валута, бидејќи загриженоста поради зголемениот број заразени од корона вирус и воведувањето вонредна состојба во Јапонија ја намалија побарувачката за оваа валута.

Во континентална Кина, јуанот напредуваше во однос на доларот оваа недела за 0.8 проценти, по што од овие земји веќе со денови стигаат извештаи за пад на бројот на новозаразени лица со корона вирус.

Прочитајте и...  Германија од 15 јуни ги укинува предупредувањата за патување во ЕУ

 

Прочитај повеќе

Курсна листа на НБРМ: Колку чини еврото денеска?

Слободен печат

Димитров ќе земе учество на конференција на Советот на Јадранско–јонската иницијатива

Слободен печат

„Излегувај надвор“- Жена без маска грубо избркана од маркет од купувачите (ВИДЕО)

Слободен печат

Венецуела со авиони ловци ги штити петте иранските танкери

Слободен печат

Еваристе Ндајишимије избран за претседател на Бурунди

Слободен печат

Филипче: Само со придржување до мерките може постепено да се враќаме во нормала, алтернатива на тоа е строга рестрикција

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Италијанската полиција уапси 10 припадници на мафијата „Ндрангета“

Слободен печат

Расте бројот на деца кои живеат во сиромаштија – ќе се зголеми на 672 милиони

Слободен печат

Кофинансирани грантови за технолошки развој за надминување на последиците од КОВИД-19

Слободен печат

Бугарите атакуваат и на српскиот јазик: Во времето кога се формирал српскиот јазик Бугарите не беа Словени

Слободен печат

ВМРО-ДПМНЕ: Македонија иако имаше ригорозни мерки не се справи со вирусот

Слободен печат

Гренел: САД подготвуваат нови санкции за Северен поток -2

МИА Агенција