Малата Мо денеска полни 46 години: Најсреќна сум кога околу мене постои голем ѕид (ФОТО+ВИДЕО)

Моника Селеш денеска слави 46 роденден. Родена е во 1973 година во Нови Сад. Пред да стане најдобра тенисерка во светот првите тениски удари ги изведувала на терените во родниот град.

Profimedia

По преселувањето во Америка, одела на академијата на познатиот тениски стручњак Ник Болитиери, заедно со Андре Агаси, Габриела Сабатини, Мери Џо Фернандез.

„Најмногу сакав да удирам со топката во ѕид и благодарна сум им на станарите што буката не им пречеше. И денес сум најсреќна кога околу мене постои голем ѕид. Тоа е безбедносна мрежа, музика која најмногу му годи на моето уво“, напишала во автобиографијата во 2009 година Моника.

Професионален тенис почнала да игра на 14 години.

Profimedia

Била препознатлива по форхендот и бекендот како и по силниот ретерн. Била позната и по гласното викање при удирање на топчето поради што некои колешки за време на мечевите им се жалеле на судиите.

Прочитајте и...  Многумина мислат дека носењето на маската под носот е неправилно, но еве во кои ситуации е потребно

Моника била најмладата тенисерка која го освоила Ролан Гарос во 1990 година – имала само 16 години и шест месеци кога ја победила Штефи Граф.

1991 година била врв во нејзината кариера. Била неприкосновена на теренот. Од јануари 1991 година до февруари 1993 година освоила 22 турнира, дошла до 33 финалиња од 34 турнири на кои учествувала. Остварила 159 победи и само 12 порази (92,9% победи)

Југословените ѝ го дадоа прекарот Малата Мо, а Ѓорѓе Балашевиќ ѝ посвети и песна.

Profimedia

30 април 1993 година

Во четвртфиналето на мечот меѓу Моника Селеш и Магдалена Малеева во Хамбург, тогаш 38-годишниот Гинтер Пархе, опсесивен навивач на Штефи Граф, ја забодел Моника со нож во грбот на паузата меѓу гемовите.

Прочитајте и...  Ливерпул продолжува во шампионски ритам, Сити го растури Њукасл и постави неверојатен рекорд
Ginter Parhe
Profimedia

Моника била пренесена во болница, физичките повреди ѝ биле санирани, но со психичките се борела две години.

Profimedia

„Седев на клупата и почувствував остра болка во грбот. Погледнав зад себе и видов лице со нож во раката. Беше хаотично“, се присетила подоцна Моника.

Profimedia

По две години повторно се врати на терените.

Секогаш победник

Моника Селеш беше позната по тоа што е најдобра секогаш кога е најтешко, а со години водела тешки психички битки.

Спас барала во храната, а депресијата била врв на нејзината лоша состојба, од која Моника повторно излегла како победник.

Моника, која преживеала големи животни пресврти, многу е инспиративна за американската и за светската јавност.

Напоменува дека белиот спорт ѝ е омилена активност и дека игра со локалните, верни соиграчи, а покрај во тенисот ужива и во прошетките.

Прочитајте и...  Ужива во бременоста и повеќе не се крие од јавноста: Ќерката на Арнолд Шварценегер го прошета трудничкиот стомак! (ФОТО)
profimedia

Прочитај повеќе

Суарез го испрати Еспањол во втората лига (ВИДЕО)

Слободен печат

Аталанта е неверојатна, петта победа во петтиот натпревар во паузата

Слободен печат

Ливерпул продолжува во шампионски ритам, Сити го растури Њукасл и постави неверојатен рекорд

Слободен печат

Жизел Бундхен ја покажа најслатката и најверна партнерка за јога! (ФОТО)

Слободен Печат

Познатата турска актерка која ја гледавме во улогата на Шехерезад покажа како изгледа нејзиното тело само 4 месеци после породувањето! (ФОТО)

Слободен Печат

Федерер: Се ближи крајот, ќе ми недостасува тенисот

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Ќерката на Анџелина Џоли и Бред Пит, Шајло, започнува самостоен живот подалеку од целата семејна драма!

Слободен Печат

Само на Пике може да му текне на натпревар да дојде со – велосипед (ВИДЕО)

Слободен печат

За успешна љубовна приказна ова е идеалната разлика во годините

Слободен печат

Елмас подобар од капитенот Пандев

Слободен печат

Кајли Џенер и Криси Тиген со провокативни видеа на Инстаграм ги оставија своите фанови без зборови! (ВИДЕО)

Слободен Печат

Белгискиот суд ја поништи титулата на Бриж

Слободен печат