Мала историја на дводелниот костим за капење: Општетсвената експлозија наречена бикини

Раѓањето на бикините предизвикало „експозија“ во опшеството и затоа биле наречени по атолот Бикини, каде што во истиот период се случиле нуклеарни експлозии.

Дводелниот костим за капење се појавил дури во 1946 година во модната престолнина Париз. Бил дизајниран од францускиот моден креатор Луј Реар, кој го вовел зборот бикини преземен од атолот Бикини во Тихиот Океан, каде што се спроведувале нуклеарни тестови, а истата година се случиле и нуклеарни експлозии што го шокирале светот.

Реар бил дијазнер на автомобили и моден дизајнер

Бикините на Реар биле исто толкав шок, па продажба немало. Реар едвај успеал да најде модел за рекламирање на својот моден производ. Најпосле ја ангажирал танчерката и стриптизерка Мишелин Бернардини, која набргу станала ѕвезда. Сепак, бикините биле строго забранети од Ватикан и прогласени за грешни.

Мишелин Бернардини

Во 1951 година, бикините се појавиле на телата на 27 мисици кои учествувале на првиот избор за Мис на светот во Лондон.

Прочитајте и...  Супер бабичка: Погледнете како му се одмаздила на неверниот сопруг (ВИДЕО)

Работите во полза на бикините значително се смениле кога во 1956 година глумицата Брижит Бардо ги носела во филмот „И Бог ја создал жената“. Широко прифатени станале на почетокот на 60-те години, откако отворено почнало да се зборува за женската сексуалност и контрацепцијата. Историски миг за дводелните костими за капење бил кога Урсула Андрес се појавила во бикини во филмот „Доктор Но“, во 1962 година.

 

Прочитај повеќе

Дознал дека сопругата го изневерува со помош на Гугл мапс

Слободен печат

Дејвид Бекам со децата на одмор во Грција, Викторија не е со нив

Слободен печат

7 најдобри астро комбинации за брак: Дали сте меѓу нив?

Слободен печат

Шерон Стоун: Ја измамив смртта трипати! Како ќе умрам следниот пат?

Слободен печат

Шон Конери е избран за најдобриот Џејмс Бонд во историјата (ФОТО)

Слободен печат

ФАСТ-тест – за брзо препознавање на мозочен удар

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Хороскоп за 13 август: Животот е убав за оние што знаат да го живеат

Слободен печат

За шест години проживеа како за шест животи: Неверојатниот подем и пад на Жан Мишел Баскија (ФОТО/ВИДЕО)

В.Т.

Што се случува тука? Српската пејачка Милица Павловиќ го прослави роденденот, гушкајќи и бакнувајќи го Аца Лукас! (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Научниците објаснија зошто мораме да носиме маски и направија нивно рангирање од најлоши до најдобри (ФОТО+ВИДЕО)

Слободен печат

Повеќе не живеат во Лос Анџелес – Меган и Хари повторно се преселија во нова вила до уште попознати соседи

Слободен печат

Копија на мама: Манекенката Катарина Ивановска објави фотографија од својата ќерка Кира! (ФОТО)

Васко Спасоски