Макрон жестоко се бори парламентот да не заседава само во Брисел

Ревизорите на ЕУ утврдиле дека месечните преселби од Стразбур во Брисел и обратно Европската унија ја чинат годишно 114 милиони евра.

Францускиот претседател Емануел Макрон денеска изјави дека Европа е готова доколку Европскиот парламент престане да заседава еднаш месечно во Стразбур и целосно се пресели во Брисел.

-Во моментов жестоко се борам за идејата Европскиот парламент да заседава во Стразбур, им рече Макрон на студентите во Вилнус, Литванија. „Доколку прифатиме Европскиот парламент да заседава само во Брисел, готово е со Европа затоа што за 10 години се ќе се одржува во Брисел и луѓето меѓусебе ќе разговараат само во Брисел”, додаде тој.

Макрон денеска испрати писмо до претседателот на Европскиот парламент во кое се жали на одлуката привремено седниците да се оддржуваат само во Брисел поради пандемијата на коронавирусот.

Европратениците вообичаено една недела во месецот имаат средби во Стразбур , додека остатокот од времето го минуваат во Брисел.

Прочитајте и...  Мерните станици за квалитетот на воздухот обоени во аларманта црвена боја

Ревизорите на ЕУ утврдиле дека месечните преселби од Стразбур во Брисел и обратно Европската унија ја чинат годишно 114 милиони евра.

Критичарите долго време бараа укинување на ваквиот начин на функционирање на Европскиот парламент, но сегашниот систем остана во сила во голема мера затоа што Франција секогаш се заканува дека ќе стави вето на предлогот што ќе го лиши Стразбур од сегашниот статус.

Официјален Париз инсистира на тоа дека Стразбур, градот што е во непосредна близина на границата со Германија, е симбол на европското повоено помирување и дека европските институции не треба да бидат централизирани во еден град. 

Поврзани вести

ФОТО: НАТО издвојува 1,4 милиони евра за борбата со пандемијата во Македонија

Борба против ковид-19: НАТО и ЕУ ќе испратат 300 медицински лица на помош на Чешка

Слободен печат

Бугарски „Дневник“ открива зошто Бугарија го блокираше договорот со Фронтекс

Слободен печат

ФОТО: Претставниците на „Полио плус” се пожалија кај Пендаровски за финансиската поддршка од државата

Едвард Сноуден доби дозвола за постојан престој во Русија

Слободен печат

Прилепската болница доби санитетско возило од Германската амбасада

Слободен печат

Остави Коментар