Макрон предупреди дека здравствената криза не е надмината

Le président Emmanuel Macron présente ses voeux ŕ l'Ecole des mousses au centre d'instruction naval de Brest le 19 janvier 2021. © Eliot Blondet / Pool / Bestimage French President Emmanuel Macron reviews troops during a military ceremony before the presentation of his New Year wishes to the military forces in Brest, on January 19, 2021.,Image: 584794743, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no, Credit line: Eliot Blondet / Pool / Bestimage / Profimedia

Францускиот претседател Емануел Макрон денеска предупреди дека коронавирусот „не е зад нас” и уште еднаш ги повика Французите да се вакцинираат.

-Здравствената криза не е зад нас, тоа е многу јасно. Ќе живееме со вирусот уште неколку месеци, изјави тој по владиниот состанок на владата за борба против коронавирусот.

Во последниве недели, секојдневно се забележува зголемување на бројот на заразени лица во Франција, поради појавата на сојот Делта на коронавирусот, што се шири брзо. Секој ден, локалните здравствени власти регистрираат повеќе од 22.000 нови случаи.

Околу 45 милиони луѓе во Франција примиле барем една доза од вакцината, 67 проценти од населението, додека 56 проценти се целосно заштитени.

Потребен е сертификат со кјуар (QR) код за влез во ресторани и кафулиња во таа земја, како и за патување со авион, воз или автобус. Мерката е дел од владиниот план за поттикнување на вакцинација и запирање на ширењето на вирусот.

Видео на денот