Макрон повикува на солидарност со најзагрозените членки на ЕУ

epa08379772 French President Emmanuel Macron (R) attends a video conference call with members of the European Council at the Elysee Palace in Paris, France, 23 April 2020. Countries around the world are taking increased measures to stem the widespread of the SARS-CoV-2 coronavirus which causes the COVID-19 disease. EPA-EFE/IAN LANGSDON / POOL

Макрон предлага финансиска помош, а не само кредитирање.

Францускиот претседател Емануел Макрон, по денешната видео конференција на европските лидери, оцени дека европскиот одговор на хаосот кој го предизвика пандемијата на коронавирусот бара и финансиска помош, а не само кредитирање.

Иако несогласувањата околу висината и формата на пакетот помош се уште не се надминати, Макрон оцени дека пакетот економска помош на ЕУ не би смеел да биде помал од пет до 10 отсто од бруто производот.

Францускиот претседател додаде дека европскиот проект нема иднина доколку земјите членки не одговорат соодветно на „исклучителниот шок” кој го предизвика пандемијата.

Видео на денот