Макрон по говорот на српски, пренесе порака и на албански јазик (ФОТО)

Францускиот претседател Емануел Макрон од 15 до 17 јули  јули престојуваше во дводневна посета на Белград, каде во понеделникот се сретна со српскиот претседател Александар Вучиќ.

Макрон на прес конференцијата заедно со Вучиќ, а потоа и за време на неговиот говор во Калемегдан, вети дека заедно со германската канцеларка Ангела Меркел повторно ќе ги започнат преговорите меѓу Приштина и Белград.

Макрон говорот на Калемегдан во вторникот го објавил и со опис на француски јазик, додека истиот говор го објавил и во средата на неговата официјална страна на Фејсбук со опис на албански јазик, каде што вели дека Европа треба да биде обединета и да изгради мир меѓу Косово и Србија.

Прочитајте и...  Кои се останатите полициски службеници во случајот со Флојд?

„Треба да го изградиме заедно мирот меѓу Србија и Косово. Тоа е мојата порака од Белград “, се вели во описот на видеото објавено од страна францускиот претседател.

Оваа објава на Макрон на албански јазик, пристигнува по неговиот говор на српски јазик на Каламегдан. Ова се претпоставува дека е потег со цел да се држи балансот, бидејќи Макрон заедно со Меркел го презедоа во свои раце дијалогот и изнаоѓањето на конечно решение меѓу Приштина и Белград, наведува Газета Експрес.

Експрес

 

Прочитај повеќе

Скопјани ги фати страв од коронавирусот (ВИДЕО)

Во Шпанија нови пет смртни случаи од коронавирус

Слободен печат

Огромните расходи на Франција се мерат во милијарди евра

Слободен печат

Официјалната обдукција потврди: Џорџ Флојд починал од срцев застој, имал многу модринки и исеченици

Слободен печат

Се зачади во косовското собрание: Претседателката ги опомена пратениците да не пушат на седница

Слободен печат

Мицкоски: Има зголемување на број на новоинфицирани, а никој не сноси одговорност

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Бар: Во протестите во САД постои надворешно мешетарење

МИА Агенција

Меркел: Убиството на Џорџ Флојд е многу страшно

Слободен печат

Ставот на републиканскиот сенатор за воена интервенција на протестите објавен во „Њујорк тајмс“ предизвика лавина реакции: Читателите не разликуваат вест од мислење

Слободен печат

Четворица пожарникари со две противпожарни возила гаснат пожар кај Росоман

Слободен печат

Меркел дефинитивно рече збогум: Најмоќната жена во Европа сепак заминува во пензија

Слободен печат

Куомо до демонстрантите: Тестирајте се на коронавирус, тоа е граѓанска должност

Слободен печат