Макрон: Пензиската реформа е „историска за земјата”

Шефот на француската држава Емануел Макрон ја оцени реформата на пензискиот систем како „историска за земјата”, јави дописникот на МИА.

Францускиот претседател својата оценка ја даде на маргините на Самитот на ЕУ во Брисел, откако вчера одби да им одговори на новинарите на ова прашање.

– Ова е историска реформа за земјата. Историска за повторно втемелување на државата заштитничка од 21 век. И во моментот кога сметам дека е најповолна, ќе зборувам од Париз – нагласи Макрон.

Сепак штрајкот што трае веќе девет дена во Франција, иако бројот на штрајкувачите се намали, ситуацијата во сообраќајот не се подобри. Повеќе синдикати, сега скоро сите без исклучок, повикаа на национална мобилизација, закажана за идниот вторник.

Прочитајте и...  Мета побара итна реакција од владата за да се избегне катастрофа во албанската економија и семејствата

Прочитај повеќе

Mаж исчезнал во водите на Вардар, додека извлекувал возило на ЕВН

Слободен печат

Либанскиот претседател се сомнева: Експлозијата може да е предизвикана од бомба, ракета…

Слободен печат

Ново жариште во Германија, матуранти го донесоа вирусот од одморот во Хрватска

Слободен печат

ГП „Евзони” за влез во Грција ќе биде затворен за патници и возила по осум часа дневно до 15 август

Слободен печат

Мета побара итна реакција од владата за да се избегне катастрофа во албанската економија и семејствата

Слободен печат

Во Србија 276 новозаразени лица, петмина починати

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

ТРАГЕДИЈА ВО СКОПЈЕ: Син го пронашол својот татко мртов во гаража

Слободен печат

Во недела во Крушево ќе се одржи првиот пливачки маратон „Тоше Проески”

Слободен печат

Богојески: Поддршка на иницијативата на Антикорупциска за Закон за потекло на имот

МИА Агенција

Рекорден прилив на мигранти: Велика Британија ги засилува контролите на границите

Слободен печат

Американски сенатор: САД да ги обнови санкциите кон Белорусија, ако Лукашенко ја украде победата на изборите

Слободен печат

Бродарите на Охридското Езеро да ги почитуваат мерките за спречување на ширење на коронавирусот

МИА Агенција