Макрон најави нови нуклеарни реактори за да ги исполни климатските цели

Емануел Макрон, претседател на Франција / Фото: EPA-EFE/IAN LANGSDON
 Франција по неколку децении ќе започне со изградба на нови нуклеарни реактори како дел од напорите да ги исполни своите ветувања за намалување на емисиите што ја загреваат планетата, најави синоќа францускиот претседател Емануел Макрон.
„За да ја гарантираме енергетската независност на Франција, да го гарантираме снабдувањето со електрична енергија на нашата земја и да ги постигнеме нашите цели – особено јаглеродната неутралност во 2050 година – ние, првпат по неколку децении, ќе ја оживееме изградбата на нуклеарни реактори во нашата земја”, рече Макрон во телевизиско обраќање до нацијата.

Тој не соопшти детали за плановите за изградба.

Франција е зависна од нуклеарна енергија повеќе од која било друга земја, но нејзините реактори се стари, а реакторите од најновата генерација доцнат со години.

Нуклеарната енергија произведува многу помалку емисии од јаглен, нафта или гас, но нуклеарните централи се многу скапи за изградба и создавање радиоактивен отпад кој останува смртоносен десетици илјади години.

Извор: МИА