Макрон: На оваа криза и пристапив сериозно од самиот почеток, кога таа започна во Кина

Тој додаде дека во Франција се преземени „ најтешки мерки” за краток период.

Францускиот претседател Емануел Макрон во интервјута за италијанските дневни весници наведе дека не е задоцнета реакцијата на епидемијата со новиот коронавирус, јави дописникот на МИА.

-На оваа криза и пристапив сериозно од самиот почеток, кога таа започна во Кина, изјави шефот на француската држава за италијанските весници: “Кориере де ла Сера”, „Ла Стампа” и „Ла Репблика”.

Тој додаде дека во Франција се преземени „ најтешки мерки” за краток период.

-Следев три основни принципи во секоја фаза: ги засновав нашите одлуки на научен совет, се прилагодувам на еволуцијата на кризата, преземам пропорционални мерки, објасни Макрон одговарајќи на прашањето за неговата посета на театар на 6 март, 11 дена пред мерките за ограничено движење- вели Макрон.

Прочитајте и...  НБ ја укина дозволата за работа на Еуростандард банка, штедачите ќе бидат обесштетени

Во меѓувреме, францускиот премиер Едуард Филип најави дека мерките за ограничено движење ќе важат до 15 април.

Франција од почетокот на пандемијата има регистрирано 1.995 смртни случаи, од кои речиси  300 за последните 24 часа, се вели во официјалниот извештај објавен во петокот вечерта.

Прочитај повеќе

Вака белоруската полиција ги понижува уапсените: Крвави и помодрени, принудени да се одречат од кревање револуција (ВИДЕО)

Слободен печат

Русија планира месечно да произведе по 5 милиони вакцини против ковид-19, по цена од 10 долари за 2 дози

Слободен печат

Ангеловска демантира дека подигнала штеден депозит од Еуростандард банка по информацијата дека ќе ја изгуби лиценцата за работа

Слободен печат

Кина реагира за врските на САД со Тајван: Тие што си играат со оган, ќе се изгорат

Слободен печат

Најмалку 800 луѓе во светот починаа поради дезинформации за Ковид-19

Слободен печат

Од девојче кое поради црната боја на кожата никој не го дружел, до историска кандидатура за потпретседател на САД

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Костовски: Двојна игра на НБ, ако беа решени да не затворат, тоа требаше да го направат уште пред една година

Слободен печат

Екстремистите го зазедоа клучното пристаниште во Мозамбик

Слободен печат

Се бара исчезнатиот Ѓорѓи Дервишовски-Гоче од Тетово

Слободен печат

ВМРО-ДПМНЕ: Дали Нина Ангеловска ги извадила парите од Еуростандард банка пред затворање?

Слободен печат

Продолжува златната треска: Цената на златото вртоглаво расте

Слободен печат

Касами нема да оди на средба со Ахмети, предлага модел на средби меѓу албанските партии

Слободен печат