Макрон му даде ЖОЛТ КАРТОН на Џонсон: Британци, ИЗЛЕЗЕТЕ од Европската Унија

Франција го губи трпението и и покажува жолт картон на Британија заради продолжувањето на Брегзит, пишува денес Дојче веле, наведувајќи дека Париз смета дека Брегзит без договор би паднал на душа на Лондон и дека сакаат да избегнат ново одложување на европско-британскиот развод.

Франција моментално застапува јасна линија и за разлика од Германија, не сака на Британците да им поклонат уште повеќе време.

Од Елисејската палата извори на Дојче веле, велат дека францускиот претседател Емануел Макрон „не гледа наклонето на продолжување на роковите“.

Таа позиција, како што се констатира во текстот, би можела да стане вистински проблем. Ако Лондон побара уште време, би морале да се согласат сите членки на Европската Унија. Франција ја притиснала кочницата и ако останат на тоа, би можеле да одиграат одлучувачка улога во драмата наречена Брегзит.

Прочитајте и...  Бујар Османи на Фејсбук: Денес станав „доктор на медицински науки“

Прочитај повеќе

Еве како изгледа најдолгиот железнички тунел кој наскоро треба да биде отворен (ВИДЕО)

Војислав Мојсовски

Прва жртва на коронавирус во Италија

Слободен печат

Сандерс: Русија подобро да не се меша во американските избори

Слободен печат

Играњето со Преспанскиот може да има висока цена

Слободанка Јовановска

Курсна листа: Колкава е вредноста на еврото денес?

Слободен печат

Кина: Пад на заболените од коронавирусот

Слободен печат

Остави Коментар

16 − 14 =

Прочитај повеќе

Ѓукановиќ: Ќе одам во Сребреница ако ме поканат, но не и во Сараево

Слободен печат

Последни денови за договори за коалицирања за предвремените парламентарни избори

МИА

Запленетата дрога ја злоупотребија зависниците од политика

Мирослава Бурнс

Задушница – спомен за починатите

Слободен печат

Променливо облачно време со умерен до засилен северен ветер

Слободен печат

Обвинети седум лица за „камионот на смртта“ во кој загинаа 39 виетнамски мигранти

Слободен печат