Макрон: Катедралата Нотр Дам ќе биде обновена за пет години

Францускиот претседател, Емануел Макрон, изјави дека катедралата Нотр Дам, која беше делумно уништена во пожар, ќе биде обновена за пет години.

„Ќе ја обновиме катедралата и ќе биде уште поубава. Сакам изградбата да биде завршена за пет години“, рече претседателот во кратко телевизиско обраќање, 24 часа по огромниот пожар кој избувна во Богородичната црква во Париз.

Макрон рече дека има многу да се изгради и реконструира и им се заблагодари на пожарникарите, донаторите и полицијата за безрезервната помош.

Донациите од голем број светски компании и богати поединци за обнова на катедралата Нотр Дам само за еден ден надминаа 600 милиони евра.

Прочитајте и...  Регистрирани 147 нови случаи на коронавирус во земјава, починаа 6 лица

Прочитај повеќе

Шекеринска од Дебар: Минималната плата ќе биде 20.000 денари

Слободен печат

Силјановска – Давкова: Нема самопочит, без почит кон предците, кон историјата, нема дрво без корен

Слободен печат

Мицкоски: Се пријавувам да бидам првиот кандидат за ветинг на македонската политичка сцена

Слободен печат

Спасовски: Народот ги виде Скопје 2014 во стиропор и ВМРО-ДПМНЕ во криминал и веќе избра сигурна иднина и пари кај граѓаните

Слободен печат

Вучиќ ја пофали Македонија дека чесно тестирала и се пофали дека Србија направила најмногу тестови во регионот

Слободен печат

Ахмети од Кичево: Македонија се гордее со Мајка Тереза, ќе се гордее и со премиерот Албанец

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Силен и пороен дожд поплави улици во Битола (ВИДЕО)

Слободен печат

Денес е најлошиот ден од почетокот на пандемијата во светот, новозаразени има преку 200 илјади

Слободен печат

Заев: Ги отворивме вратите кон ЕУ и НАТО, со обезбеден идентитет и со признат јазик

Слободен печат

Филипче: Ќе почнеме со изградба на Клинички центар, првиот блок ќе биде готов за четири години

Слободен печат

Силјановска покажа како се „денса“: Треска на саботната вечер (ВИДЕО)

Слободен печат

Најмалку 43 убиени во судири во Јужен Судан, украдени и десетици говеда

Слободен печат