Макрон ја повика Русија да објасни за труењето на Навални, нема да толерира хемиско оружје

Францускиот претседател Емануел Марон денеска побара од Русија итно да го објасни случајот со труењето на критичарот на Кремљ, Алексеј Навални и нагласи дека Париз нема да дозволи да се преминат „црвените линии” во врска со употребата на хемиско оружје.

Ние нема да толерираме употреба на хемиско оружје во Европа, Русија или Сирија. Ова појаснување мора да биде брзо и беспрекорно, затоа што ќе ги примениме нашите црвени линии, потенцира Макрон на Генералното собрание на ОН.

Сепак, тој не прецизираше што ќе се стори доколку Русија не даде задоволителни објаснувања.

Кремљ негира каква било вмешаност во труењето на Навални

Прочитајте и...  Три собраниски комисии ќе одржат денешни седници

Поврзани вести

Автобусите на ЈСП утре ќе сообраќаат по неделен возен ред

Слободен печат

Попоски позитивен на ковид-19

Слободен печат

ВИДЕО: На згради во француските градови се прожектираа карикатури од Мухамед од „Шарли Ебдо“

Слободен печат

Дваесет и еден вработен во болница во Загреб позитивни на ковид-19

Слободен печат

Заев: Угостителските објекти ќе работат до 23 часот, освен оние што вршат достава на храна

Слободен печат

Франција пред италијанско сценарио: Заразени над 40.000 луѓе со ковид-19 за 24 часа

Слободен печат

Остави Коментар