Макрон: Хезболах да разјасни дали е партија или милиција

Францускиот претседател Емануел Макрон изјави денеска дека либански Хезболах мора да разјасни во наредните недели дали е сериозна политичка сила или е воена формација која делува по наредби на Иран.

– Мора да се постави прашањето за Хезболах. Дали тие навистина се политичка партија или ја следат логиката која ја диктира Иран и неговите терористички сили, рекол Макрон на конференција за новинарите, пренесува Ројтерс.

Тој навел дека сака да види дали во следните недели тоа е можно да се разјасни.

Протести во Белорусија, Тихановскаја ќе биде симболично инаугурирана за претседател (ФОТО+ВИДЕО)

Прочитајте и...  Донација завршила на отпад: САД рециклирале апарати за белодробна вентилација што ги добиле од Русија

Поврзани вести

Поради „постојана кашлица“: Меланија Трамп се откажа од патување во Пенсилванија

Слободен печат

Бугарски медиуми: Претседателот Радев во самоизолација по контакт со заразен со ковид-19

Слободен печат

Бучковски: Бугарија ќе направи историска грешка ако ја блокира нашата земја на европскиот пат

Слободен печат

Дачиќ ќе биде нов претседател на српското Собрание, експозето на Вучиќ во среда, во новата влада и СПАС на Шапиќ

Слободен печат

Исчезна маж од Скопје, семејството моли за помош

Слободен печат

Шилегов за тунелите под Кале: Подобро да изгубите време во проектирање, отколку да ви се случи Кичево-Охрид

Слободен печат

Остави Коментар