Макрон го повика Иран веднаш да ги прекине сите активности што го прекршуваат договорот за нуклеарни прашања

фото ЕПА

Францускиот претседател Емануел Макрон го повика Иран денеска, за време на разговори со новиот ирански претседател Ебрахим Раиси, „веднаш да ги прекине сите активности што го прекршуваат договорот” за нуклеарни прашања склучен во 2015 година со светските сили, соопшти француското претседателство.

Макрон, исто така, го повика Иран брзо да ги продолжи разговорите во Виена за повторно покренување на договорот со цел да се постигне решение што е можно поскоро, се вели во соопштението.

Иранскиот претседател одговори дека преговорите треба да ги гарантираат „правата” на Техеран, наведе иранското претседателство.

Тоа беше прв телефонски разговор на Раиси со западен лидер откако ја презеде функцијата минатата недела.

Видео на денот