Макрон ги повика синдикатите да го прекинат штрајкот за празниците

Францускиот претседател Емануел Макрон ги повика синдикатите во транспортниот сектор да го прекинат штрајкот поради пензиските реформи за време на божиќните празници со цел да се овозможи нормално функционирање на сообраќајот.

– Штрајкот е оправдан и уставно заштитен, но мислам дека има моменти во животот кога е добро да се прекине од почит кон семејствата и семејниот живот, рече Макрон на конференцијата за време на неговата посета на Брегот на Слоновата Коска.

Тој додаде дека прекинот на штрајкот нема да значи дека синдикатите се откажуваат од нивните барања, но ќе покаже „чувство на одговорност и почит кон граѓаните на Франција”, кои понекогаш се далеку и сакаат да бидат со своите семејства за време на празниците.

Прочитајте и...  Kазни за лицата во Њујорк кои нема да носат заштитни маски

И покрај повиците на некои синдикати да го прекинат штрајкот за време на Божик, неколку железнички организации најавија дека ќе продолжат со протестите кои траат две недели.

Прочитај повеќе

ССМ ги потсетува работодавачите: До крај на годината да ја исполните обврската за исплата на К-15

Слободен печат

Костадинов: Неодговорноста на ВМРО-ДПМНЕ излезе на виделина, 30. асистенти остануваат на улица

Слободен печат

Филипче: Ќе сторам се да нема заминувања од јавно здравственот систем поради проблем што може да се изменаџира

Слободен печат

Два дена по ред во Косово нема смртен случај од ковид-19

Слободен печат

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ си се обезбедил статутарно: Мицкоски „имун“ на оставки во следните шест месеци

Соња Христовска Угриновска

Медиумска и психолошка војна во Нагорно Карабах: Азербејџан објави снимка од напад во кој гинат ерменски војници (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Ковид-19 во Србија за последните 24 часа: Нови 72 пациента и ниту еден смртен случај

Слободен печат

Песков: Сите земји околу Нагорно-Карабах да се воздржат од воени активности и провокации

Слободен печат

Лончар: Како на луѓето да им е драго во Србија да има што повеќе починати од коронавирусот

Слободен печат

Јанкуловска е во карантин, допрва ќе се утврдува ризикот за нејзината безбедност во Идризово

Лука Андреев

ЗНМ со осуда за заканите на Тозија кон новинарката Сунчица Уневска

Нови 194 случаи на коронавирус, две лица починаа, 158 пациенти се оздравени

Слободен печат