Макрон: Франција ќе ги зајакне безбедносните мерки во појасот Сахел во Африка

Франција ќе ги зајакне безбедносните мерки со цел подобро да ги заштити француските државјани во појасот Сахел во Африка, изјави денеска францускиот претседател Емануел Макрон, откако во Нигер загинаа шест Французи.

– Ќе направиме се што е во наша моќ да им помогнеме на семејствата на жртвите и ќе одговориме на нападот при што загинаа шестмина наши сонародници и двајца државјани на Нигер. Шестте млади хуманитарни работници на невладината организација Актед демонстрираа неверојатна посветеност на локалното население, напиша Макрон на Твитер.

Тој додаде дека поради тоа одлучил даги интензивира безбедносните мерки за заштите на Французите во тој регион.

– Ќе продолжиме со нашите акции, со помош на нашите сојузници, со цел да се протераат терористичките групи, наведе Макрон.

Прочитајте и...  Растат тензиите меѓу Ерменија и Азербејџан во регионот Нагорно Карабах

Во меѓувреме Владата на Нигер ја продолжи вонредната состојба во регионот околу Нимеј и не дозволува пристап до резерватот на жирафи, каде во неделата беа убиени шест француски хуманитарни работници и водичот и возачот, кои беа државјани на Нигер.

Вонредна состојба веќе е воведена и во делови на Тилабери и во областите северно и западно од главниот град на Нигер, а во близина на границата со Мали и со Буркина Фасо.

Изминатите години зголемени се нападите од припадниците на Исламска држава и од Ал Каеда во Нигер, Мали и во Буркина Фасо.

Прочитај повеќе

Османи во Брисел на средби со Борел и Вархеи

Слободен печат

Шеста седница на Владата, четвртиот пакет мерки на дневен ред

Слободен печат

Сведоштво на единствениот преживеан од украинскиот авион: Беше како на компјутерска игра (ФОТО)

Слободен печат

Австриската влада сака да спречи ново затворање на економијата

Слободен печат

Внимателно во сообраќајот, влажни патишта

Слободен печат

Расте државниот долг на Црна Гора: 3,664 милијарди евра или 79,54 БДП

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Растат тензиите меѓу Ерменија и Азербејџан во регионот Нагорно Карабах

Слободен печат

Германското разузнавање под надзор на нова комисија

Слободен печат

Американските санкции ја чинат економијата на Иран 150 милијарди долари

Слободен печат

Гутереш: Нуклеарна војна не може да се добие и не треба да се води

Слободен печат

Јемен: Размена на илјада затвореници со хутите

Слободен печат

Во Романија локални избори

Слободен печат