33.8 C
Скопје

Макрон: ЕУ заостанува во имунизацијата оти лидерите не препознаа дека вакцините ќе бидат брзо развиени

Францускиот претседател Емануел Макрон смета дека европските лидери не успеале да препознаат дека вакцините против ковид-19 ќе бидат развиени за толку кратко време.

Макрон смета дека тоа е причината што ЕУ сега заостанува зад некои други земји во имунизацијата.

– Сите експерти зборуваа дека вакцината никогаш во историјата на човештвото не е развиена за помалку од една година, изјави Макрон за грчкиот телевизиски канал ЕРТ.

Тој истакна дека пристапот на Унијата е претпазлив и дека тие сметаат дека за вакцина треба многу повеќе време, за разлика од САД, кои веќе во летото 2020 година имаа многу поотворен и поактивен пристап кон развојот на вакцините.

Лидерите на Европската унија сега се обидуваат да ја забрзаат вакцинацијата, но заостануваат зад земјите како Велика Британија и САД затоа што се соочуваат со доцнења во снабдувањето. Поради тоа донесена е одлука за натамошно засилување на контролите врз извозот на вакцини против коронавирус и имплементација на систем на реципроцитет. 

Поврзани вести

Филипче: Има некои случувања кои можат да ја загрозат и влошат епидемиолошката состојба

Бугарија братски ја подржува Албанија, но не и Македонија

Љубиша Николовски

Во текот на следните два дена Македонија ќе биде зафатена со температури од портокалова алертна фаза

Слободен печат

Рама: Се надевам дека нема да бараат да се наречете Западна Бугарија оти пак ќе треба да преговарате со Грците

Слободен печат

ВИДЕО | Георгиевски: Охридскиот регион треба да живее во синергија со заштитата, природата и културното наследство

Слободен печат

Град Скопје лани потроши повеќе од 10 милиони евра на тендери

Слободен печат

Остави Коментар