Макрон: Дел од секој од нас изгоре вечерва - Слободен печат
ВестиПланета

Макрон: Дел од секој од нас изгоре вечерва

Францускиот претседател Емануел Макрон, вечерва изјави дека е „многу емотивно за целата нација“ да ја гледа катедралата Нотр Дам зафатена од огнени јазици и како се урива нејзината кула.

– Како и сите мои сонародници, несреќен сум што гледам како дел од секој од нас изгоре вечерва, напиша Макрон на Твитер и воедно изрази солидарност со „сите католици и Французи“.

Макрон за 20 часот имаше закажано редовно обраќање пред новинарите за состојбата на нацијата, но го откажа поради големиот пожар во Нотр Дам.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Слични артикли

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close