Макрон бара катедралата Нотр Дам да биде обновена како што изгледала претходно

Францускиот претседател Емануел Макрон смета дека зашилената кула на катедралата Нотр Дам, што изгоре во пожар во април 2019 година и другите оштетени делови на познатата париска црква треба да бидат обновени во согласност со претходниот изглед на зданието, изјави извор од Елисејската палата, јави ДПА.

Претходно, Макрон посочи дека распаднатата кула од 19 век се заменува со кула во помодерен стил.

По консултациите со Националната комисија за архитектура и културно наследство, претседателот се премислил. Сега Макрон смета дека е соодветно околниот простор на Нотр Дам да биде украсен во современ стил.

Ова ќе биде направено заедно со Градското собрание во Париз.

Елисејската палата не исклучува создавање музеј посветен на реставрацијата на Нотр Дам. Огромен пожар избувна на 15 април 2019 година во катедралата Нотр Дам што целосно го уништи дрвениот покрив и 93-метарската кула.

Прочитајте и...  Средба Заев – Гаши во хотел Белви

Прочитај повеќе

Сирискиот претседател Асад, го прекина говорот, не му беше добро

Слободен печат

Халкбанк со ваучери за спортска опрема од 5.000 и 3.000 денари за редовните корисници на апликацијата HalkEco

СП.

Франција: Расте бројот на новозаболени лица со Ковид-19 и на пациенти на интензивна нега

МИА Агенција

Филипче: Огромен ризик е доколку училиштата целосно се отворат и функционираат од почетокот на септември

Слободен печат

НБ ја укина дозволата за работа на Еуростандард банка, штедачите ќе бидат обесштетени

Слободен печат

Хаос во Брест: Белоруската полиција отвори оган кон демонстрантите (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

КЛАСТЕР „Тајна мала свадба Кичево“: Корона фатил младоженецот, невестата е суспектна ама во анкетите не кажале „да не пукне брука“!?

Мирослава Бурнс

Средба Заев – Гаши во хотел Белви

Слободен печат

Инцидент во миланската катедрала Дуомо: Уапсено едно лице

Слободен печат

Се намали вредноста на благородните метали поради руската вакцина за ковид-19

Слободен печат

Во Дебар двајца новозаразени од Ковид-19 и осум оздравени лица

Слободен печат

Нови 130 случаи на коронавирус во Хрватска

Слободен печат