Макрадули: Најмногу отпад се увезувало во 2015 и 2016 година, ама не знам каде се складирал, тогаш бев без работа

Многу е подобро отпадот да се обработи како алтернативно гориво отколку да се прават купишта од депонии, ќе има помало загадување на почвата и на емисиите на ЦО2. 

Бројките на увезен отпад во Македонија, околу кои се крена голема фама во јавноста не треба да ги загрижуваат граѓаните, бидејќи како што уверува заменик министерот за животна средина, Јани Макрадули, тој отпад се користи за преработка, а не за депонирање.

– Во 2015 и 2016 година е увезена најголема количина отпад. Сега станува збор каков е тој отпад и дали се користи за нешто? Во Република Северна Македонија не можете да увезете отпад за да го складирате и затоа „Дрисла” никогаш и не добила дозвола за да може да земе од некаде отпад и некаде да го стави. Се увезува отпад единствено за да се преработи. На пример компанијата „Макстил” увезува железо кое потоа 97 отсто го извезува обработениот материјал. Се увезува пластика во компании кои рециклираат, каде пластичните шишиња се прават канчиња за јагоди и ги извезуваат во Италија или прават други продукти. Ве уверувам дека работите одат согласно законите и стандрдите, рече Макрадули.

Прочитајте и...  Трамп: Зошто Бајден ги потроши сите пари на пластични операции, кога го крие лицето со маска?

Тој ги посочи позитивните примери од земјите членки на ЕУ, каде отпадот се преработува.

– Ако зборуваме за алтернативните горива, во Шведска има 31 објект, во земјите членки на ЕУ има скоро 500 објекти кои што од отпадот произведуваат топлинска или електрична енергија. Многу е подобро отпадот да се обработи како алтернативно гориво отколку да се прават купишта од депонии, ќе има помало загадување на почвата и на емисиите на ЦО2.

Макрадули нагласи и дека Македонија повеќе извезува отколку што увезува отпад.

– Сега количините се драстично помали. Повеќе се извезува отколку што се увезува отпад и тоа е многу битно да го знаеме. Република Северна Македонија е дел од еден систем наречен Базелска конвенција, меѓународни ратификации. Ние сме потписници на Договорот за стабилизација и асоцијација. Ги хармонизираме законодавствата и ние не можеме да бидеме надвор од европските стандарди. Ние мораме да изградиме систем на враќање доверба во институциите, рече Макрадули.

Прочитајте и...  Заев: Гоце Делчев е македонски револуционер, но факт е дека Бугарите го сметаат за бугарски, ќе ги решиме овие прашања (ВИДЕО)

Прочитај повеќе

Богат „лов“ на британската полиција: Запленет тон кокаин од „А“ класа во вредност од 128 милиони долари

Слободен печат

Мерки на реципроцитет: Москва го прошири списокот со претставници на ЕУ на кои им забранува влез во Русија

Слободен печат

Реакција на „Твоја Партија“: Субвенционирање на вработувања по националност е дискриминација

Слободен печат

Петти протест на ВМРО-ДПМНЕ: „Мафија“ и „Оставка“ се скандира на рутата од Правда до Кривичен суд

Слободен печат

Покрај тоа што кажува добри вицеви, Сашко Коцев знае да биде и романтичен: Актерот со фотка од него и сорпугата Смиљана ја одбележа годишницата од бракот! (ФОТО)

Васко Спасоски

И официјално: Алекса Бечиќ е избран за нов претседател на црногорскиот Парламент

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Поради прибирање на информации што претставувале државна тајна: Бугарија протера двајца руски дипломати

Слободен печат

Судските такси за физички лица од 48.000 денари се ограничуваат до 6.000 денари

Слободен печат

Овие училишта добија дозвола за физичка настава

Слободен печат

Прекрасен гест на Мурињо, ќе му ја исполни желбата на македонски новинар! (ВИДЕО)

Слободен печат

Државата пишува молитви за спас на црквата

Слободен печат

„Џонсон&Џонсон”: Влегуваме во трета фаза на испитувања на вакцината против ковид-19

Слободен печат