Македонските тенисери ги дознаа ривалите во Дејвис купот – Слободен печат
ОстанатoСпорт

Македонските тенисери ги дознаа ривалите во Дејвис купот

Дејвис куп репрезентацијата на Македонија отпатува во Атина каде ќе ги одигра натпреварите во рамките од Третата Европска група од 11 до 14 септември.

Нашите најдобри тенисери ги дознаа ривалите кои што ќе ги играат во грчкиот главен град, се наоѓаат во групата Б со Естонија која е носител, потоа Црна Гора и Летонија. Во групата А освен домаќинот Грција ќе играат и селекциите на Луксембург, Полска и Монако.

За в среда е закажан првиот наш меч против Естонците, секој ден натпреварите ќе се играат од 11.00 часот по локално време.

Оваа година боите на селекцијата ќе ги брани Горазд Србљак, Димитар Грабул, Лука Љубен Андонов и Берк Бугариќ. Капитен е Чедомир Јовановски, а асистент тренер Владимир Томиќ.

Првата и втората репрезентација од групите А и Б ќе се пласираат во плејоф натпреварите во 2020 година, а две селекции кои ќе бидат последни во групите ќе испаднат во четвртата Европска зона во 2020 година.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close