Македонските општини ги исполнуваат условите за учество на проектот „ЕУ за општините”

Сите 81 општина во Република Македонија ги исполнуваат условите и можат да соработуваат за подготовка и имплементација на иновативни идеи за проекти со локалните невладини организации и партнери од деловниот сектор за учество на проектот „Подготвителни активности за програма за поддршка на општините ИПА 2020″, беше соопштено на работилницата што се одржа во општина Радовиш.

Според градоначалникот на Радовиш, Герасим Конзулов, целта на работилницата, меѓу другото, е да се направи нешто за сопствената општина со заедничка соработка.

Шемата за грантови „ЕУ за општините” се очекува да го објави првиот повик во летото 2020 година, а меѓу 5 и 15 проекти, со просечна големина од 500 илјади евра, ќе бидат избрани.

Со помош на тим лидерот на проектот Клаус Рихтер и експертот Бардуљ Марку на работилницата се разгледуваа можните идеи за реализација на проекти.

Прочитајте и...  Шекеринска: Владата стои на располагање за Битола

Прочитај повеќе

Заев порача дека заврши времето на груевизмот и национализмот, за Мицкоски овие избори се за обелување на образот на нашите предци

Слободен печат

Во континуитет висок број починати и новозаразени од Ковид-19 во земјава

Слободен печат

Променливо облачно со сончеви периоди, попладне нестабилно со појава на град

Слободен печат

Курсна листа на НБРМ: Колкава е вредноста на еврото денеска?

Слободен печат

Научници бараат од СЗО да ги смени препораките: Коронавирусот се пренесува и преку воздух

Слободен печат

Вандализам на ловиштата во Македонска Каменица

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Глас за Македонија од Куманово: Борба против корупција, поддршка за мали семејни фирми

Слободен печат

Зибери: 20.000 евра грантови за секој млад фермер под 35-годишна возраст

Слободен печат

Шекеринска: ВМРО-ДПМНЕ не смее да каже ни „п“ од правна држава

Слободен печат

Мицкоски: Заев и СДСМ се “доктори по наука” за криминал, пљачка, корупција и национално предавство

Слободен печат

Заев: Груевизмот и лажниот патриотизам завршија, продолжуваме по вистинскиот пат

Слободен печат

Неофицијални резултати: ХДЗ освои 71 мандат

Слободен печат