18 C
Скопје

Македонскиот селектор и капитен Лазаров уште една година во Нант

Македонскиот репрезентативец и воедно селектор на сениорите веднаш после победата над Швајцарија потврди дека ја продолжува соработката со Нант, по инсистирање на францускиот клуб.

Кирил Лазаров (кој на10 мај ќе го слави 41 роденден) уште една година ќе биде активен на ракометните терени, а клубот во следниот период треба да ја потврди оваа информација.

Се очекува помала минутажа за нашиот играч кој разбирливо не сака да го заврши професионалното играње на ракомет пред празни трибини.

Се надеваме дека и ситуацијата со ковид-19 ќе се нормализира и дека навистина заслужува капитенот во една права атмосфера пред верните навивачи да ја заврши богатата кариера како што доликува.

– Покажавме борба и карактер на денешниот дуел со Швајцарија, беше психолошки тешко за сите играчи. Но, на крајот останавме чесни и пред нас, пред нашите семејства и пред Бога. Можеме уште да напредуваме, добро е да се има самодоверба, во следните месеци како подготовка за Европското првенство ќе се обидеме да одиграме контролни мечеви во кои ќе им се даде шанси на помладите, да се добие додадена вредност во нив. Мислам дека до ЕП треба да добиеме уште три-четири играчи – вели Лазаров.

Жрепката на 6 мај, познати сите учесници на Европското првенство 2022

Поврзани вести

РФМ: Начевски за зборовите „ќе те колам“ доби дисциплинска санкција!

Слободен печат

Кубанецот Табоада е нов ракометар на Е. Пелистер

Слободен печат

Дали Тотенхем ќе ја прифати понудата од Манчестер јунајтед за Кејн?

Слободен печат

Легендата Стив Неш нема дилеми: Јокиќ е МВП оваа година!

Слободен печат

ВИДЕО: Падна рекорд стар 47 години, Вестбрук испиша историја во НБА лигата!

Слободен печат

Митревски го реши португалското дерби

Слободен печат

Остави Коментар