Македонски војник со тешка состојба поради ковид-19 се транспортира од Африка

Скопје, октомври 2020 / Фото: EPA-EFE/GEORGI LICOVSKI

Пациент заразен со коронавирус, во тешка состојба, пристигнува во Македонија и се очекува да биде сместен на Клиниката за инфективни болести. Извори на клиниката коментираат дека се чуствува паника кај дел од колегите, објавува Фокус. 

Министерот за здравство, Венко Филипче потврди дека доаѓа ваков пациент со посебен транспорт од Африка.

– Се работи за војник, македонски државјанин, бил во база каде нема услови да биде лекуван. Засега нема типизација за каков сој коронавирус се работи но пациентот ќе биде сместен во изолација, рече Филипче.

Според досегашните информации африканскиот сој е еден од најразорните видови коронавируси досега.

Видео на денот